Zhruba 30 procent mazlíčků trpí obezitou, veganství není vhodné
21.10.2016 | ceskenoviny.cz
Zhruba 30 procent domácích mazlíčků v ČR trpí nadváhou nebo obezitou. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Komory veterinárních lékařů ČR. Problémem je podle nich i krmení psů a koček pouze rostlinnou stravou, které praktikují někteří vegetariánští nebo veganští majitelé.
Psi podobně jako lidé tloustnou kvůli špatným stravovacím návykům, kdy jim "páníčci" dávají zbytky ze svých jídel, nebo z nedostatku pohybu. Často může být podle komory problematický i pouze jeden člen rodiny, který smutným očím zvířete neodolá, a překrmuje ho. Majitelé podle viceprezidentky komory Radky Vaňousové často nemají ani odhad, kolik ve skutečnosti jejich zvíře váží.
Problémem podle komory je i trend, kdy se vegetariánští majitelé snaží krmit zvíře pouze stravou rostlinného původu. U koček je podle komory takový chov nepřípustný, ale i psi potřebují bílkoviny živočišného původu. Podle komory by krmení psů vegetariánskou stravou mohlo být posuzováno i jako porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Podle studie GfK Pet Food & Pet Care 2016 téměř tři čtvrtiny českých domácností chová doma nějaké zvíře jako domácího mazlíčka. Nejčastěji jde o psy (48 procent) a kočky (31 pct.). Za psa majitel ročně utratí přibližně 13.000 Kč, z toho 10.000 Kč dá za krmivo. U chovatelů koček jsou výdaje nižší, v průměru za ně domácnosti za rok dají přes 9000 Kč, z toho 7000 Kč za krmivo.
Další články v kategorii
- Řecká vláda by mohla změnit přístup k zemědělským blokádám, naznačil ministr (31.12.2025)
- V opuštěné Cihelně Chmeliště objevili odborníci 11 vzácných druhů hub (31.12.2025)
- Dřevěné lžíce do bot od firmy z Vrbna odebírá Baťa i Puma. O zakázky nemá nouzi (31.12.2025)
- Tajemství jeskyně v Karibiku. Včely si stavěly hnízda v kostech mrtvých savců (31.12.2025)
- Novela lesního zákona od příštího roku prodlouží lhůtu pro obnovu lesů (31.12.2025)
- Polští zemědělci ve velkém blokovali silnice. Protestovali proti Zelené dohodě i levnému dovozu z Ukrajiny (31.12.2025)
- Držet psy dlouhodobě uvázané na řetězu bude v Česku od ledna zakázané (31.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 30. 12. 2025 (31.12.2025)
- Bryndza od slovenského výrobce obsahovala listerie (30.12.2025)
- Nastává rok chráněných krajinných oblastí. Pod záštitou UNESCO bude celý rok 2026 připomínat jejich význam (30.12.2025)

Tweet



