Máková semínka nebo čokoládová vajíčka v některých zemích nekoupíte

Maková semínka či mletá maková náplň, anebo třeba čokoládová vajíčka s překvapením pro děti jsou v našich obchodech běžně k vidění. Existují ale země, kde byste je sháněli marně, a nebylo by také rozumné přibalit si je do zavazadla. Důvody, proč se potraviny dostanou na seznam zapovězených, sahají od obav z jejich nebezpečnosti přes náboženské důvody až k ekologickým či humanitárním aspektům, napsal zpravodajský server news.com.au.

Čokoládová vajíčka milují děti po celém světě, jen ve Spojených státech byste jim těžko vysvětlovali, o čem je řeč. V USA se tato populární cukrovinka prodávat nesmí, protože obsahuje "nejedlý objekt" v podobě hračky.

Všichni milovníci indické kuchyně znají taštičky samosa - těsto vytvarované do trojúhelníkové pyramidky se slanou náplní. V posledních letech se z nich stalo jídlo dobývající celý svět stejně jako čínské kuře kung-pao či japonské suši, a vychutnat si je mohou lidé kdekoli s výjimkou některých částí Somálska.

Radikální islámské milice Šabáb, které kontrolují rozsáhlé oblasti Somálska, zakázaly samosy v roce 2011 údajně kvůli tomu, že tři boky těsta urážejí islám, protože jsou připomínkou křesťanské Svaté trojice. Jak k tomuto spojení v souvislosti s pokrmem pocházejícím původně z převážně hinduistické Indie somálští islamisté přišli, zůstává záhadou.

Skotská lahůdka - haggis

Spojené státy jsou jedinou zemí na světě, která zakazuje dovoz skotské lahůdky podobné české tlačence - haggisu. Postaral se o to zákaz z roku 1971, který nedovoluje dovoz produktů obsahujících ovčí plíce, jež tvoří asi 15 procent receptu na haggis.

Mezi známé zákazy patří žvýkání žvýkaček v Singapuru, ovšem méně už se ví, že v amerických státech Kalifornie a Illinois je nezákonná konzumace koňského masa. V Kalifornii si navíc nesmíte dopřát ani klokaní steak, protože v tomto státě je zakázáno dovážet či prodávat klokaní maso i další klokaní produkty.

Tento zákaz byl obnoven prvního července letošního roku; převážil názor jeho zastánců, podle nichž je "nelidské" vybíjet kultovního tvora Austrálie. Odpůrci zákazu neuspěli se svým argumentem, že lov klokanů na maso je ekologicky udržitelný.

Další běžnou potravinou, která je v některých částech světa zakázaná, je docela obyčejný mák. Na to, že byste si upekli makové buchty nebo koláče, tak můžete zapomenout například v Singapuru, na Tchaj-wanu, v Saúdské Arábii či Spojených arabských emirátech. Příčiny tohoto zákazu se ovšem liší. Zatímco Saúdská Arábie maková semínka zakazuje z náboženských důvodů, v Singapuru mák na seznam zakázaných látek zařadila místní protidrogová agentura.

Autor: ČTK

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info