Varování spotřebitelům: listerie v masné pomazánce Bulharka
02.12.2016 | SZPI
Při běžném preventivním odběru kontrolních vzorků inspektory Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve výrobě lahůdek potvrdil laboratorní rozbor přítomnost bakterií Listeria monocytogenes v masné pomazánce Bulharka. Jde o šarži potraviny Bulharka - originál z hovězího masa, s označením data minimální trvanlivosti do 10. 12. 2016, výrobce: Svopex food cz s.r.o., Papírenská 724, 73921 Paskov. Potravinářská inspekce důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít vzhledem k deklarované době trvanlivosti danou šarži potraviny doma, aby ji v žádném případě nekonzumovali.
Laboratorní analýza SZPI v uvedené šarži potvrdila přítomnost bakterie, která způsobuje onemocnění listeriózou. Inspekce proto nařídila neprodlené stažení předmětné potraviny z tržní sítě, dále výrobci nařídila přerušit výrobu této i typově podobných potravin. Zákaz zůstane v platnosti až do prokázání nezávadnosti předmětných potravin a surovin pro jejich výrobu, kterou provozovatel doloží laboratorními rozbory uskutečněnými na vlastní náklady.
Prodejem potraviny s bakteriální kontaminací výrobce porušil platné právní předpisy, a to nesplněním bezpečnostní ch požadavků podle nařízení (ES) 2073/2005 o mikrobiologických kritériích pro potraviny. S kontrolovanou osobou inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633Další články v kategorii
- Meteorologové: Letošní březen a duben byly v Česku nejsušší za desítky let (01.05.2026)
- GMO na poli v Česku: U Olomouce se testuje odolný ječmen, který může zajistit potravinovou bezpečnost a změnit zemědělství (30.04.2026)
- Jarní mrazy v plném květu: část sadů se podařilo uchránit (30.04.2026)
- Co si mohou české pekárny vzít ze zahraničního vývoje (30.04.2026)
- Odlesňování mírně zpomaluje, úbytek lesů však zůstává alarmující (30.04.2026)
- Kvůli válce hrozí akutní nedostatek potravin každému čtvrtému Libanonci (30.04.2026)
- Jak může každý z nás pomoci opylovačům? Osm tipů pro naše zahrady (30.04.2026)
- 8000 let stará zrna: Původ chlebové pšenice možná leží v Gruzii (30.04.2026)
- Na opatření proti suchu v lesích dá Zlínský kraj více než loni (30.04.2026)
- Na drahé zákusky si nepotrpí. Na Žižkově jede pekárna, kde host nenechá výplatu (30.04.2026)

Tweet



