Pobřeží slonoviny chce zdvojnásobit produkci banánů

Pobřeží slonoviny chce v příštích dvou letech téměř zdvojnásobit produkci banánů za pomoci příchodu dvou velkých producentů a iniciativ na podporu místních farmářů a regionálního obchodu. Řekl to agentuře Reuters tajemník místní organizace vývozců ovoce OBAMCI Emmanuel Dolly. Země je předním světovým producentem kakaa a jedním z největších pěstitelů banánů v Africe.

Dolly uvedl, že díky dvěma novým velkým společnostem a novým drobným pěstitelům by země měla do dvou let pěstovat 500.000 tun banánů ročně. Loni produkce banánů v zemi činila 280.000 tun. Dvě nové společnosti BANACI a SIAPA, které přicházejí z karibského souostroví Antily, by měly být do dvou let schopné vypěstovat 200.000 tun ročně.

Téměř celou produkci banánů v zemi nyní zajišťuje šest velkých společností. Do počátku příštího roku má však v zemi začít pěstovat banány také 20 malých farmářů díky finanční podpoře od Evropské unie. Ti mají podle Dollyho ročně produkovat 20.000 až 25.000 tun.

Dolly uvedl, že Pobřeží slonoviny chce zvýšit vývoz do sousedních zemí - Senegalu, Mali, Burkiny Faso, Nigeru a Mauritánie - z nynějších 20.000 až 25.000 tun na 70.000 tun ročně. Neupřesnil však časový rámec. Země nyní vyváží hlavně do Evropy, zde však čelí silné konkurenci pěstitelů z Latinské Ameriky.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme voa3r.eu