ESTETIKA, FUNKČNOST, FUTURISMUS: MLADÍ ARCHITEKTI A JEJICH VIZE STROJŮ MINULOSTI I BUDOUCNOSTI V NÁRODNÍM ZEMĚDĚLSKÉM MUZEU

Jaké stroje člověka provázely při obdělávání půdy dříve a jak budou vypadat jejich pokračovatelé v budoucnu? Bude při zpracovávání plodin a dřeva převládat funkčnost a úspornost, nebo futuristická estetika? Jakých nejzásadnějších proměn zemědělské stroje doznaly a co naopak zůstává a zůstane v drobných modifikacích zachováno? Nad těmito otázkami se už po jedenácté zamýšleli studenti a studentky Fakulty stavební z Katedry architektury a stavitelství ČVUT. A výsledky jejich úvah v podobě kreseb a náčrtků představí od 26. dubna Národní zemědělské muzeum na výstavě „Kouzlo historické techniky“.

Mohlo by se zdát, že stroje určené pro polní, lesní a obecně zemědělskou činnost musí být prosty jakéhokoliv půvabu. Opak je ale pravdou: jejich krása spočívá v síle, konstrukční důmyslnosti, variabilitě a víceúčelovosti. Dokazují to i nejnovější práce bezmála dvou desítek studentů – budoucích architektů, konstruktérů a stavitelů - kteří představují svá díla v hlavní budově Národního zemědělského muzea na pražské Letné. Zajímavé je, že mezi sedmnácti vystavujícími je celkem jedenáct dívek a už jen srovnání ženského a mužského pohledu na tuto problematiku a rozdílnost jejího uchopení rozhodně stojí za vidění.

Spolupráce Národního zemědělského muzea s ČVUT, konkrétně s Katedrou architektury a stavitelství stavební fakulty, trvá už jedenáct let. Vznikla v době, kdy se novým zřizovatelem NZM stalo Ministerstvo zemědělství, a tehdy navázané užší vztahy přinášejí každoročně své ovoce v podobě nových kreseb od nových posluchačů, kteří představují své vize na téma zemědělská technika. Během uplynulých deseti let byla shromážděna úctyhodná kolekce, jež byla loni přetavena do knižní podoby; letos noví studenti otevírají nové desetiletí vzájemných vztahů a nejen oni, ale i jejich pedagogové, kteří se s nimi tématu zemědělské techniky věnují, tím významně obohatí novodobou historii Národního zemědělského muzea.

Potvrzuje to i ředitel jeho pražské pobočky Ing. Jiří Houdek: „Zemědělské stroje provázejí člověka už od konce 19. století a je zajímavé, že na počátku století dvacátého se mezi světovou konstruktérskou a výrobní špičku propracovali i Češi, což dokazuje velmi úspěšná existence firem jako Kolben-Daněk, Praga, Wichterle-Kovařík, Svoboda nebo Škoda. Únorový puč v roce 1948 a následná kolektivizace pak bohužel u nás ukončily éru menších zemědělských strojů i jejich výrobců, ale právě stroje ve sbírkách našeho muzea – ať už tady v Praze nebo v naší pobočce v Čáslavi – dokazují, jak obrovským talentem a invencí byli obdařeni prvorepublikoví konstruktéři. Možná se někteří z vystavujících studentů stanou jejich pokračovateli, možná je problematika zemědělských strojů natolik zaujme, že se jí budou věnovat i ve své budoucí profesi.“

Kresby sedmnácti studentů a studentek ČVUT plné důmyslně propracovaných linií a křivek, zajímavých technických řešení a především fantazie se mohou stát inspirací nejen pro architekty a stavitele, ale i pro další tvůrce a výtvarníky. A samozřejmě pro laiky, které vývoj zemědělské techniky zajímá. Jedenáctý ročník výstavy „Kouzlo historické techniky“ bude v Národním zemědělském muzeu k vidění od 26. dubna do 11. června letošního roku.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. NZM má kromě budovy v Praze 7 na Letné také další čtyři pobočky (Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice). Jednotlivé pobočky Národního zemědělského muzea jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Kontakt: NZM, Kostelní 44, Praha 7, www.nzm.cz, Lenka Martinková, tel. 773 451 012, e-mail lenka.martinkova@nzm.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info