Vyhláška, kterou by se zavedla plná piva, stále neplatí

Ministerská vyhláška, kterou by se v legislativě zavedlo značení plných a silných piv, stále neplatí. Ministerstvo zemědělství původně chtělo, aby začala platit od loňského července. Návrh má ale stále Evropská komise, která ho ještě nenotifikovala. Českomoravský svaz minipivovarů pomalost kritizuje.

"Je to škoda, nové názvosloví by zamezilo alespoň základním chybám v pojmenování českých piv," řekl ČTK prezident svazu Jan Šuráň. Problém se schvalováním není podle informací ČTK kvůli samotnému názvosloví piv, ale kvůli detailům v segmentu značení minerálních vod.

"Návrh vyhlášky pro nápoje, kvasný ocet a droždí je na národní úrovni kompletně zpracován, nicméně v současné době stále posuzován Evropskou komisí v rámci notifikační procedury. Jakmile bude mít ministerstvo k dispozici kladné vyjádření Evropské komise k celému obsahu vyhlášky, dokončí legislativní proces odesláním vyhlášky k publikaci do Sbírky zákonů," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Jedenáctistupňová a dvanáctistupňová spodně kvašená piva se budou nadále nazývat ležáky, svrchně kvašená se podle návrhu budou nazývat plná piva. Třináctistupňová a vyšší se budou označovat za silná piva, dosud se nazývaly speciálními. Piva mezi sedmi a deseti stupni budou nadále výčepní piva.

Vyhláška přináší i další změny ve značení alkoholických i nealkoholických nápojů. Například u medoviny se začne rozlišovat tradiční a desertní.

Autor: ČTK

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info