Vypuštěno: přes čtyřicet syslů má nový domov v Českém středohoří

Přesně 42 syslů bylo včera vypuštěno v přírodní rezervaci Písečný vrch v Českém středohoří. Jedná se o první vypouštění tohoto kriticky ohroženého hlodavce na místa, kde dříve žil, v rámci záchranného programu, který pro něj připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Další zhruba dvě desítky zvířat by sem měly být přivezeny v příštím týdnu.

„Na Písečném vrchu se přestalo hospodařit, zdejší step postupně zarostla a syslové vymizeli. O místo jsme ale v posledních letech pečovali. Vyřezali jsme nálety, obnovili pastvu a věříme, že se tady vypuštění syslové zabydlí. Na nedaleké Rané se jim daří výborně a doufáme, že se nově vypuštění syslové s touto početnou kolonií postupně propojí,“ vysvětluje Vladislav Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří. 

„Pro vypouštění syslů vybíráme taková místa, kde jsou i dnes vhodné podmínky. Doufáme, že tu zvířata postupně rozmnoží. Pro přežití syslů v naší přírodě je také klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. Na takových místech je třeba vhodným způsobem hospodařit – trávu pravidelně kosit či spásat,“ vysvětluje Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která záchranný program sysla koordinuje.

Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních zhruba 36 lokalitách. Počet syslů se k loňskému roku odhaduje na cca 4300-5000 jedinců.

Sysli vymizeli především kvůli změnám v krajině a ve způsobu zemědělského hospodaření po II. světové válce. Neprospělo jim rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků. Specifickou hrozbou pro poslední lokality je i volný pohyb koček, které jsou velmi zdatnými lovci těchto hlodavců.  Největší tuzemské kolonie jsou aktuálně kromě Českého středohoří na letištích v Mladé Boleslavi – Bezděčíně, Brně - Medlánkách a ve Vyškově.

Péče o přírodní rezervaci Písečny vrch byla financována z projektu LIFE+, který byl zaměřen na ochranu jedinečných stepí Lounského středohoří. Včera vypuštění syslové pocházejí z odchovů v Zoo Brno, příští týden se k nim připojí zvířata ze záchranné stanici Rozovy při Zoo Hluboká nad Vltavou. Odchovy byly založeny ze syslů, kteří byli odchyceni na Slovensku. Projekt byl podpořen z EHP fondů a Ministerstva životního prostředí.

Kontakt:

Vladislav Kopecký, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří, email: vladislav.kopecky@nature.cz, tel: 723249399

Jitka Větrovcová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu, email: jitka.vetrovcova@nature.cz, tel: 724167160

Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail karolina.sulova@nature.cz, tel: 724102406

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.

Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00, telefon 283 069 242, e-mail: aopkcr@nature.cz

 

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info