Zemědělci byli skeptičtí zbytečně. Na polích se urodilo víc, než před rokem
28.08.2017 | Denik.cz
Teď sklizeň končí a Evžen Moc ze Zemědělské společnosti Skalsko nebo Václav Hrabě, soukromý zemědělec ze Sedlce, jsou rádi, že se mýlili. I přes dubnové nízké teploty, jarní sucha a červencové deště jsou výsledky letošní sklizně solidní.
„V celkovém měřítku se výnosy v porovnání s loňským rokem výrazně nelišily, jednalo se o rozdíly v rámci jednotlivých podniků, a to především v závislosti na typu půdy, na které se plodiny pěstují. Nejhorší situace panovaly na písčitých půdách,“ komentuje Simona Šlosarová, ředitelka okresní agrární komory. Zatímco v okolí Předměřic, kde jsou lehčí půdy, začalo obilí zasychat, třeba na Bezensku byla situace jiná a obavy nebyly na místě.
Výnosy z pěstování obilovin na Boleslavsku dokonce meziročně stouply, ale jen o setinu (z 6,42 tuny na hektar na 6,43 tuny). Řepka, které zemědělci v regionu letos vyseli o 132 hektarů méně, měla ovšem výtěžnost nižší (místo loňských 3,6 tuny z hektaru pouze 3,4 tuny). Oseté plochy meziročně klesly o 659 hektarů.Na Boleslavsku se tedy Český statistický úřad, který předpovídal snížení letošních výnosů obilovin o 10 procent a řepky o 7,7 procenta, ve své prognóze úplně netrefil.
Autor: Martin Weiss
Další články v kategorii
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



