Úroda brambor bude o 15 pct nižší než loni, ceny budou stejné

Letošní úroda brambor v ČR by měla převýšit 600.000 tun a kvůli suchu a tropickým dnům tak bude o 15 až 17 procent nižší než loni. Výnosy se budou lokálně výrazně lišit. Kvalita je velmi dobrá a v obchodech budou kvalitní české brambory až do jara, řekl dnes ČTK předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan. Farmářská cena je zatím na loňské úrovni do čtyř korun za kilogram, ze dvora je zemědělci prodávají zhruba za dvojnásobek.

"Současná cena je jakžtakž a měla by po skončení sklizně a zaskladnění všech brambor mírně růst o korunu o dvě na kilogram v průběhu sezony. To by bylo ideální," uvedl Chlan. Jakmile brambory nejdou do obchodů přímo ze sklizně a musí se vyndat ze skladu, tak už to stojí o 50 haléřů až korunu na kilogram více. Poté by měla cena dále růst, protože zemědělci potřebují kompenzovat růst skladovacích nákladů, úbytek hmotnosti a fakt, že ne všechny brambory vydrží do jara. "V listopadu by se měla blížit pěti korunám, ale vše záleží na tom, co udělá dovoz z ciziny," dodal.

Předloni byla celá střední Evropa postižená velkou neúrodou brambor. "Letos, bohužel, jen určité regiony, a dá se říct, že většina Evropy, má slušnou úrodu, tedy normální," uvedl Chlan.

Podle ředitele největší šlechtitelské firmy VESA Velhartice Viktora Kopačky jsou na trhu v ČR české odrůdy brambor z 20 procent a zbytek tvoří zahraniční odrůdy. "Požádali jsme o peníze ministerstvo zemědělství na program Brambory, zdravá zelenina. A snažíme se vysvětlovat občanům na promo akcích a tiskových konferencích, že naše brambory u nás vypěstované a nejlépe u nás vyšlechtěné jsou ty z hlediska kvality a z hlediska obsahu látek, které mají mít, nejlepší," uvedl Chlan. Dovoz brambor se v posledních letech drží na stejné úrovni, loni činil 170.000 až 180.000 tun. Spotřeba stagnuje na 65 až 70 kilogramech na osobu za rok.

Loni sklidili zemědělci v Česku 700.000 tun brambor. Letos osázeli 23.418 hektarů polí, meziročně o čtyři hektary více, z nich je téměř 6000 hektarů na výrobu škrobu, asi 3000 hektarů sadbových a zbytek konzumních brambor. V západních Čechách se letos brambory pěstují na 1088 hektarech. Sklizeň letos začala 1. září. Konzumní brambory by měly být pod střechou v polovině října, hlízy na škrob i o měsíc později. Dalších více než 100.000 tun brambor vypěstují na 5000 až 6000 hektarech domácnosti na zahrádkách, což jsou čísla srovnatelná s loňskem.

Zdroj: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info