VÍKENDOVÁ ŽEŇ V NÁRODNÍM ZEMĚDĚLSKÉM MUZEU: ZA TAJEMSTVÍM POTRAVIN, NOC VĚDCŮ, VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ KRÁSA STÁŘÍ I BIOJARMARK!

Lidová pranostika praví, že říjnový úplněk přináší bohatou žeň. Bezezbytku to platí o čtvrtečním úplňku a nastávajícím říjnovém víkendu v Národním zemědělském muzeu v Praze. Na malé i velké návštěvníky čeká natolik pestrá nabídka programů, že by jí mohly stěží konkurovat i ty nejbohatší dožínky. Na své si totiž přijdou jak fanoušci zdravého životního stylu a biopotravin, tak příznivci vědy a experimentů i milovníci umění. V krásné a nově zrekonstruované funkcionalistické budově muzea na Pražské Letné lze prožít celý víkend a zažít přitom za pár hodin tolik věcí, které za běžných okolností málokdy zvládneme za měsíc. Už v pátek startuje putování Za tajemstvím potravin, výstava Krása stáří a Noc vědců; v sobotu přibude ještě Biojarmark. A chybět nebude ani živá hudba, soutěže, tančírna a promítání filmů!

Vše zahájí už v pátek v 9 hodin dopoledne akce s názvem Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš? Už potřetí ji pořádá Ministerstvo zemědělství ČR ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a jde o zábavné soutěžní klání, které je primárně určeno rodinám s dětmi. „Cílem je přiblížit všem účastníkům svět potravin i jejich přípravy a výroby, naučit se rozeznávat kvalitu a také správně s potravinami i jídlem zacházet,“ popisuje ředitel pražské pobočky muzea Jiří Houdek. Protože se jedná nejen o hru, ale i o soutěž, bude mít také své vítěze. V cíli dostanou děti na základě vyplněné hrací karty diplom a ve hře budou zajímavé ceny. Akce potrvá v pátek do 17 hodin a pokračuje i v sobotu; navíc si budou moci všichni její účastníci zdarma prohlédnout všechny nové expozice NZM.

Rovněž v pátek 6. 10., ihned po skončení putování Za tajemstvím potravin, startuje další zajímavá akce, která nadchne především zvídavé, hloubavé a poznání chtivé návštěvníky. Noc vědců potrvá od 18 do 24 hodin a nabídne řadu přednášek, filmů, debat s renomovanými vědci, ale i ukázek molekulární kuchyně a ochutnávek. Prezentovat se bude řada výzkumných ústavů zřizovaných Ministerstvem zemědělství, i další instituce, jejichž bádání souvisí se zemědělskými obory, a výzkumníky se budou moci stát i sami návštěvníci, protože je připravena spousta zábavných vědeckých experimentů v nových muzejních expozicích. Ústředním leitmotivem letošního ročníku Noci vědců je mobilita, takže kdo je zvědav na to, jak pohyb na zeměkouli ovlivňuje veškeré zemědělské činnosti, jak změny klimatu dopadají na život rostlin a jaké potraviny budeme jíst v budoucnu, neměl by si Noc vědců v Národním zemědělském muzeu rozhodně nechat ujít. Kdo bude unaven putováním po světě potravin, může v pátek (ale poté samozřejmě i v další dny) občerstvit svou mysl vizuálními podněty na zajímavé výstavě fotografií. Nese název Krása stáří a autor snímků Vítězslav Vaňkát na nich zachytil mizející tradici moravského venkova a zároveň krásu lidových krojů i moudrost a zkušenost starších lidí. Výstava, kterou NZM připravilo ve spolupráci s Klubem přátel historie Kobylí a Muzeem obce Kobylí, je doplněna fotografiemi z rodinných archivů a díly výtvarníka Vladimíra Otáhala. A protože Kobylí je známá vinařská obec, nemůže na snímcích samozřejmě chybět ani víno, ženy a zpěv.

Maraton akcí bude v Národním zemědělském muzeu pokračovat i v sobotu. Zcela poprvé se v jeho letenském sídle uskuteční Biojarmark – velké setkání milovníků zdravého životního stylu, producentů biopotravin a ekozemědělců. Každý, kdo jej od 9 do 17 hodin navštíví, bude moci nejen ochutnávat, ale i nakupovat. Připravena je bohatá nabídka produktů v biokvalitě, k mání bude ovoce a zelenina čerstvá i zpracovaná do podoby nejrůznějších džemů, chutney či omáček; vyzrálé hovězí maso; mléčné výrobky z kravského i kozího mléka včetně dlouho zrajících sýrů; sušené bylinky a čaje; Ghíčko i Ghítela či biodynamická vína. Na Biojarmarku bude možno potěšit nejen tělo, ale i duši, protože po celý den poběží doprovodný program. Hrát budou kapely Aurora JaSBand, The Brownies a Šoulet, připravena je swingová tančírna; pro děti pak v 10.00 a 15.00 ekodivadýlko a pro všechny promítání krátkých filmů s bio a eko tématikou. Bude se soutěžit o hodnotné knihy a navíc bude po celou dobu Biojarmarku otevřen informační stánek Ministerstva zemědělství a PRO-BIO LIGY, kde bude možno získat zajímavé informace o ekologickém zemědělství a bioprodukci v České republice.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. NZM má kromě budovy v Praze 7 na Letné také další čtyři pobočky (Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice). Jednotlivé pobočky Národního zemědělského muzea jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Kontakt: NZM, Kostelní 44, Praha 7, www.nzm.cz, Lenka Martinková, tel. 773 451 012, e-mail lenka.martinkova@nzm.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info