Houby rostou, plní košíky i poradnu. Lidé si musí dát pozor na jedovatý žampion
10.10.2017 | Denik.cz
Houbaři se těší z plných košíků. Houbařská poradna řeší více dotazů než kdy předtím. Suché léto vystřídalo deštivé září a houby v jihomoravských lesích konečně rostou.
Bedly, klouzci, kováři a žampiony. Také s těmito druhy se mohou setkat houbaři na jižní Moravě. Ačkoli začala letošní houbařská sezona kvůli suchu o něco později než v předchozích letech, v těchto dnech už lidi v lesích čekají houbařské žně.
Nejčastějším úlovkem houbařů byly zatím bedly nebo suchohřiby. „Minulý týden jsme s vnoučaty vyjeli kousek za Brno. Původně jsme šli jenom na výlet a košíky si s sebou brali jen pro jistotu, nakonec jsme si ale odnášeli desítky bedel. Člověka to sbírání hned víc baví, když má takovéto úlovky,“ řekla Jarmila Poledníková.
Houbařská poradna Moravského zemského muzea v Brně řeší rekordní počty dotazů. „Minulý týden se k nám jeden den přišlo poradit sto třicet šest lidí, což je nejvíce za celých padesát let, kdy poradna funguje. Nejčastěji teď lidé nosí hřiba kováře, u kterého se bojí neobvyklých barev, nebo žampion zápašný, který je jedovatý a dá se jednoduše splést s klasickým žampionem,“ popsala mykoložka Hana Ševčíková z poradny.
S touto houbou má zkušenost i Ludmila Derlíková. „Letos jsem byla sbírat už několikrát a skoro vždycky jsem narazila na žampiony. Napoprvé jsem je i donesla domů, ale mému muži se nezdály, a proto jsme je raději vzali k našemu známému mykologovi na určení. Nakonec se ukázalo, že je to jedovatý žampion zápašný,“ řekla nadšená houbařka.
HAZARDUJÍCÍ HOUBAŘII přes nebezpečí otravy se mezi lidmi stále najdou hazardéři, kteří sbírají i houby, které neznají. „Houbaři často vyrazí do lesa s malým atlasem hub, ve kterém ani zdaleka nenajdou všechny druhy, se kterými se mohou setkat. Když houbu v atlase nenajdou, snaží se určit nějakou, která jí je co nejpodobnější, a může dojít k osudovým chybám,“ varovala Ševčíková.
Většina houbařů však stále sbírá pouze druhy, které bezpečně pozná. „V lese nechávám i holubinky, pokud si nejsem na sto procent jistý, že se nejedná o muchomůrku. Jeden můj kamarád se totiž kdysi hřiby otrávil a skoro umřel, takže nechci nic riskovat,“ vzpomíná Martin Šantovský.
Kromě jedovatých hub však na houbaře v lesích čekají i jiná nebezpečí. „Klíšťata jsou aktivní i na podzim a lidé si je nejčastěji nosí z procházek v lese. Už teď se zvýšilo množství nakažených klíšťovou encefalitidou. Houbařská sezona však ještě netrvá dlouho a inkubační doba encefalitidy je dva až tři týdny, takže očekáváme, že se počet nemocných ještě zvýší,“ uvedla ředitelka protiepidemiologického odboru Krajské hygienické stanice v Brně Renata Ciupek.
Lidé, kteří letos na houby ještě nevyrazili, nemusí zoufat. Počasí vhodné pro růst hub potrvá podle Českého hydrometeorologického ústavu minimálně do čtvrtka.
Autor: Viktorie Pokorná
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



