7. ROČNÍK LIFE SCIENCES FILM FESTIVALU: VELKÁ CENA LSFF PRO FILM O NEOBYČEJNÉM SVĚTĚ TERMITŮ

Velkou cenu LSFF 2017 spojenou s finanční odměnou 3 000 Eur získal český film „Svět podle termitů“ režiséra Jana Hoška.

Doc. Mgr. Jan Šobotník, PhD., je mezinárodně uznávaný odborník na stavbu a funkci hmyzího těla. Během jeho expedic za termity do Francouzské Guyany a Kamerunu vznikl v koprodukci České televize a České zemědělské univerzity v Praze film „Svět podle termitů“ režiséra Jana Hoška, který ukazuje obě polohy vědecké práce v tropickém pralese – nezbytnou výbavou vědců je stejně tak mikroskop jako mačeta. Ve filmu „Svět podle termitů“ uvidíte mj. termity, kteří se při napadení obětují pro společenství a jednoduše vybouchnou. Dozvíte se, jak funguje kastovní systém uvnitř termitiště, jak se počítá hustota výskytu termitů na daném území, a zjistíte, že termiti byli možná prvními zemědělci na planetě.

Článek k filmu, rozhovor s Janem Šobotníkem a fotografie: http://lsff.cz/jan-hosek-svet-podle-termitu/

Porota ocenila filmové zachycení příběhu, který termity popisuje jako fascinující předmět vědeckého zkoumání a jako zdroj obrovské inspirace.

Cenu ministra zemědělství získal český film režisérů Ladislava Mika a Ivana Stříteského „Živý plášť planety Země – Geoderma“. Půda provází život na Zemi a člověk by bez ní na této planetě nemohl existovat. Co dnes vlastně o půdě víme? A jak s tímto poznáním nakládáme? Jak se člověk stará o pokožku naší matky Země, o Geodermu? 

Cena Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů putuje do Německa režiséru Johnu A. Kantarovi za film „Dobrý–Lepší–Vegan“ / Good–Better–Vegan. Veganství je pro někoho etickou volbou, pro jiného módním životním stylem a pro další je otázkou zdravého přístupu k životu. Porota ocenila filmové zpracování tématu veganství jako prostoru pro novou ekonomiku, v níž vzniká potřeba dalšího vědeckého výzkumu a vývoje nových potravinářských technologií.

Článek k filmu: http://lsff.cz/dobry-lepsi-vegan/

Cenu Provozně ekonomické fakulty obdržel australský režisér Radheya Jegatheva za film „iRonie“ / iRony. Technika dnes spojuje kontinenty, násobě zvyšuje produktivitu práce, nahlíží do kosmu i do nanosvěta. Ale co se děje s člověkem? Porota ocenila filmově ztvárněné upozornění na to, že na konci každé technologie dnes stále ještě stojí člověk.

Cenu Fakulty tropického zemědělství převzali režiséři Ľubomír Viľuda a Ivan Kršiak za film Sedm hříchů civilizace. Teroristické útoky se staly každodenní realitou a klimatické změny už nejsou jen problémem budoucnosti. Evropou se valí migrační tsunami a problémy těch druhých se náhle staly problémem nás všech. Porota ocenila dokumentární zpracování střetu odlišných světů, zachycení hříchů naší civilizace i toho, jak dnes tyto hříchy dopadají na bedra našich vlastních životů.

Cenu Technické fakulty získal film Brouci: Malí superhrdinové přírody / Bugs: Nature’s Little Superheroes německého režiséra Björna Platze. Je hmyz škůdce? Dobře si odpověď rozmyslete. Porota oceňuje dokonalé vizuální zpracování a inspirativní zachycení faktu, že tito domnělí škůdci mohou pomáhat řešit velké vědecké problémy – od výroby biopaliv, přes bakteriální resistenci, až po léčbu rakoviny.

Cena Fakulty lesnické a dřevařské připadla filmu Inteligentní stromy režisérů Julie Dordel a Guida Tölkea. Porota ocenila film za mimořádně inspirativní interpretaci nejnovějších vědeckých výzkumů v oblasti komunikace rostlin, která může přinést zásadní změny do vztahů mezi lesem a těmi, kdo o něj pečují.

Článek k filmu: http://lsff.cz/julia-dordel-inteligentni-stromy/

Cenu Fakulty životního prostředí obdržel americký režisér Geoff Haines-Stiles za film I velká data musela vyrůst / Even Big Data Starts Small. Velká data? Jisté je, že jakkoli jsou velká už dnes, vnášejí do našich životů velké změny. Porota oceňuje film za zachycení nejnovějších trendů v tzv. síťované vědě, tedy v nově rostoucím prostoru, který dává datům i jejich využívání zcela nové významy.

Cenu za nejlepší Food Film získal australský film Barbecue režiséra Matthewa Salleha. Maso a oheň… Od úsvitu dějin člověka byly tyto dvě věci znamením přežití. Porota doporučuje udělení ceny za filmové ztvárnění příběhu, který dokáže stmelovat celý svět.

Článek k filmu: http://lsff.cz/barbecue-cesta-za-grilovackami-celeho-sveta/

Cenu za popularizaci vědy a sošku Bohyně úrody Ops získal Jan Farkač za celoživotní popularizační práci a péči i rozvíjení projektu Biologická olympiáda od roku 1993.

 

Life Sciences Film Festival je mezinárodní festival dokumentů z oblasti zemědělství, přírodních věd a udržitelného rozvoje. Pořádá ho Česká zemědělská univerzita v Praze společně s Harvest Films, z.s. Letos probíhá již 7. ročník. Koná se pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a radní hl. m. Prahy Jany Plamínkové. Projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Česká zemědělská univerzita

ČZU je třetí největší univerzitou v Praze. Spojuje v sobě více než stoletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím, včetně školních podniků, umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu, včetně zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. V roce 2015 ČZU po druhé uspěla v soutěži Českých 100 nejlepších. V roce 2017 se umístila na šestém místě z českých univerzit v prestižním mezinárodním žebříčku Times Higher Education.

 

Kontakt pro novináře:  

Mgr. Petr Kotouš,

koordinátor PR festivalu,

+420 775 694 007,

petr.kotous@lsff.cz, press@lsff.cz

 

Mgr. Josef Beránek,

tiskový mluvčí ČZU,

+420 774 557 699; 

tiskove@czu.cz; www.czu.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info