Zastropování – zveřejnění výsledků K SZP 2020 se blíží

Evropská komise plánuje zveřejnit Sdělení k modernizaci a zjednodušení SZP po roce 2020 dne 29/11/2017.

Již v polovině října unikl předběžný návrh Sdělení, který odmítal spolufinancování přímých plateb, uváděl možné povinné zastropování přímých plateb ve výši 60.000 nebo 100.000 € a představoval zásadní změny v pravidlech greeningových plateb. 

Pokud budeme vycházet z analýz UZEI zv. capping neboli  zastropování

na 100 tis.€  (738 ha)

by se dotklo celkem 1395 podniků, kteří zaměstnávají přes 56% zaměstnanců v zemědělské výrobě

na 60 tis.€ (443 ha)

by se dotklo celkem 2086 podniků, kteří zaměstnávají 65% zaměstnanců.

Návrh Sdělení nyní prochází diskusí a otevřeno je více variant. V rámci Evropské komise, podle posledních informací prošel předběžný návrh Sdělení několika změnami.

První změna se týká národního spolufinancování, které původní návrh Sdělení odmítá, podle aktuálních zpráv byl ale z textu tento odstavec odstraněn – Komise by tedy možnost národního spolufinancování mohla zvážit.

Dále by z konečné podoby Sdělení mohly být odstraněny i navrhované stropy pro přímé platby na hektar ve výši 60.000 nebo 100.000 €, požadavek na otevření diskuze k zastropování jako takového by ale i nadále mělo být v textu zahrnut. Zaměstnanost a historický vývoj zemědělství v ČR je jedním ze zásadních argumentů.

Důraz na podporu malých zemědělských podniků skrze redistributivní platby zůstává nezměněn. Komise zatím i nadále počítá se změnami greeningových pravidel tak, jak byly definovány v rámci předběžného návrhu.

 

Zdroj ČMSZP, eagri

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info