Část národní přírodní rezervace Boubín je od prosince opět přístupná veřejnosti

Od prosince budou v národní přírodní rezervaci Boubín zpřístupněny některé dosud uzavřené turistické trasy a lesní cesty. Podnik Lesy ČR je prokácel a připravil pro turisty. Není tak ohrožen ani tradiční prosincový pochod Boubínem. Pozor! V několika lokalitách ale zákazy vstupu platí dál.

Zákaz vstupu do národní přírodní rezervace Boubínský prales platil kvůli polomům a nebezpečí pádu stromů od 10. listopadu. Vichřice Herwart tam poškodila na konci října asi jedenáct tisíc m3dříví, z toho dva a půl tisíce m3 dříví v jádru Boubína, tedy v oplocené části pralesa. Městský úřad ve Vimperku vydal veřejnou vyhlášku, v níž uvedl stále uzavřené lokality, i ty, které je od pátku 1. prosince už možné navštívit.

Přístupná je turistická stezka směrem od Kubovy Huti k rozcestníku Boubínská cesta-sever, kde se nastupuje na schody. Dále je schůdný také úsek od rozcestníku Boubínská cesta-sever na vrchol Boubína s výjimkou odbočky k Johnovu kameni a dále až na rozcestí Na Křížkách. Vstup je povolen také od rozcestníku Boubínská cesta–sever k rozcestníku Na Křížkách po severní Boubínské cestě dostupné z přístupových cest od Včelné po žluté turistické značce od Veselky po červené turistické značce a po Javoří cestě od Kubrn po červené turistické značce.

Na zpřístupnění rozhledny na Boubíně Lesy ČR spolupracovaly se Správou Národního parku Šumava, které popadané stromy poničily nově postavený poválkový chodník. „Museli jsme opravit bezmála sto metrů zábradlí, které jsme nechali vyrobit ke zmíněnému chodníku teprve letos na jaře. Naštěstí, i díky spolupráci s kolegy z Lesního závodu Boubín Lesů ČR, se opravy nijak nezdržely a návštěvníci tak mohou znovu dojít na rozhlednu, jejíž návštěvnost je velmi vysoká i v turisticky méně atraktivním období, jako je přelom listopadu a prosince,“ uvedl mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Zákaz vstupu nadále platí na modré turistické značce směrem od Idiny pily kolem jezírka k rozcestníku Na Křížkách. Přístupná není ani naučná stezka Boubínský prales a také zelená turistická stezka od rozcestí Na Křížkách k jádru Boubínského pralesa a odbočka k Johnovu kameni. „Poškozené dříví na zpřístupněných trasách je zatím podél cest. Se zpracováním začneme. Některé stromy z jádra pralesa jsou samozřejmě přestárlé. Ty ale vzhledem k bezzásahovosti území zůstanou ležet na místě,“ uvedl Jaromír Kříha, ředitel lesního závodu Boubín. Jak dále uvedl, předpokládá, že v národní přírodní rezervaci bude vytěženo asi osm tisíc m3 dříví, zbývající asi tři tisíce m3 dříví zůstanou v lese bez dalšího zásahu. „Jednáme o dalším postupu se zástupci ochrany přírody,“ dodal Kříha.

Mgr. Eva Jouklová

Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.

Tel.: 725 257 900

E-mail: jouklova@lesycr.cz

Poznámky pro editory:

  • Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
  • Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info