Praha 1 jako jediná nedostává z farmářských trhů ani korunu. Opozice se to marně snaží změnit

Opozičním zastupitelům Prahy 1 se na úterním jednání nepodařilo prosadit zrušení smlouvy s pořadatelem farmářských trhů. Ten už od roku 2012 nemusí platit žádný nájem. A to i přesto, že ostatní městské části vydělávají na pronájmu prostoru na farmářské trhy i přes milion korun ročně. Praha 1 je tak poslední radnicí, která nemá z trhů ani korunu. Opozice proto vyhrožuje vymáháním náhrady škody, pokud se smlouva nezmění.

Na nevýhodný dokument před třemi lety poprvé upozornila organizace Kverulant. Praha 1 díky smlouvě pronajímá pořadateli farmářských trhů – firmě Delicato Centrum – prostor na náměstí Republiky zcela zdarma.

„V této věci jsem už loni v září interpeloval místostarostu Daniela Hodka (ČSSD), který mi sdělil, že se tím bude zabývat zasedání komise obchodu a služeb. Situace se nicméně od té doby nezměnila,“ kritizoval opoziční zastupitel Petr Kučera (Zelená pro jedničku), který na jednání zastupitelstva prosadil bod týkající se zrušení nevýhodné smlouvy.

„Zastupitelům jsme zdůraznili, že pokud výpověď smlouvy nepodpoří, bude po nich příští politická garnitura vymáhat náhradu škody a to odhadem sto tisíc korun na jednoho koaličního zastupitele,“ upřesnil Kučera. Zastupitelstvo sice výpověď smlouvy neschválilo, dohodlo se ale na jednání o možných změnách s magistrátem, který Praze 1 prostor bezplatně pronajímá. Tlak na změnu tak může přijít i od něj.

„Nechceme přijít o dobře fungující farmářské trhy. Proto jsme smlouvu nevypověděli. Zároveň jsme to ani udělat nemohli, protože my celou záležitost pouze zprostředkováváme. Odpovědnost je na magistrátu. Navíc by bylo nekorektní, abychom si sami stanovovali nějakou cenu za pronájem, když sami máme podle výpůjčky prostranství ve správě bezplatně,“ uvedl místostarosta Prahy 1 a radní pro obchod a služby Daniel Hodek (ČSSD), který ale do současnosti s magistrátem o změně smlouvy nejednal.

Praha 2 smlouvu změnila, nově bude dostávat dva miliony 

Podle pražského zastupitele Adama Zábranského (Piráti) přichází městská část vlastní chybou zbytečně o významný zdroj příjmů. „Skutečností, že je provozování trhů částečně veřejnou službou, nelze ospravedlnit bezúplatné poskytování veřejného prostranství. Navíc když se ještě nacházejí na lukrativním místě v centru Prahy,“ napsal koncem listopadu v dopise zastupitelům Prahy 1 Zábranský, který zároveň požaduje smlouvu znovu přesoutěžit, popřípadě určit dodatkem ke smlouvě novou cenu.

„Netroufám si hodnotit, jaké místo je lukrativnější a kolik by se mělo kde platit,“ řekl Hodek k tomu, že na Tylově náměstí, které Praha 2 také dříve poskytovala zdarma, bude nový nájemce platit radnici přes dva miliony korun ročně. „Problematikou se zabývám a rozhodně ji budeme řešit. Trhy jsou sezónní a plánované až na jaro, proto máme dostatek času,“ upřesnil radní.

FAKTAJinde se platí od půl milionu výše

  • Za pořádání farmářských trhů na Andělu dříve dokonce městská část Praha 5 firmě Lucky service platila 65 tisíc korun ročně. V květnu roku 2016 ale novým dodatkem smlouvu změnila a teď radnici provozovatel platí okolo půl milionu. 

  • Ještě výrazněji situaci změnila radnice Prahy 2 na Tylově náměstí. Minulý týden vybrala novou firmu, která jí za pořádání trhů bude platit dokonce přes dva miliony.

  • Dlouhodobě už platí firmy radnicím například na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo na náplavce, kde se nájemné blíží k milionu a půl. Přes 900 tisíc platí také firma za pořádání farmářských trhů na Vítězném náměstí v Dejvicích.

S tím však Kučera nesouhlasí. Bez výpovědi se podle něj situace nemůže začít řešit okamžitě a jednání s magistrátem může změnu zdržovat. Současně přitom bude dál platit stávající nevýhodná smlouva. Kučera navíc dodává, že v začátcích sice většina radnic nějakým způsobem prvního nájemce zvýhodnila, dnes je to ale výnosný byznys.

„I kdyby Praha 1 vypověděla smlouvu okamžitě, minimálně další dvě sezóny farmářských trhů budou ještě za stávajících nevýhodných podmínek. Smlouva je totiž uzavřená na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou dva roky,“ upozorňuje Kučera. Zároveň ale uznává, že vedení Prahy 1 udělalo příslibem jednání s magistrátem alespoň dílčí krok ke zlepšení.

AUTOR ban

zdroj: ČT-ARPA

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info