Klatovské pekárny uvádějí na obalech slovní označení Klasa. Podle úřadu jde o parazitování na certifikátu národní značka kvality Klasa.

Klatovská pekárna v posledních měsících uvedla na trh nový obal některých svých výrobků, na který umístila označení Klasa. To se však nelíbí státu, neboť slovní označení se shoduje s registrovanou známkou národní značky kvality. Podle Státního zemědělského a intervenčního fondu jde o klamání spotřebitele a parazitování na dobrém jménu značky. Klatovské pekárny užívají na obalech slovní označení Klasa

Pekárny a cukrárny Klatovy údajně označení Klasa užívají od roku 1998. Nejedná se však o certifikát Klasa - národní značky kvality, kterou uděluje Ministerstvo zemědělství nejkvalitnějším českým produktům. Se státním certifikátem má označení klatovských pekáren pouze shodnou slovní podobu Klasa. Grafické ztvárnění je zcela odlišné.

V roce 2009 se klatovským pekárnám nepodařilo prodloužit ochrannou známku na užití značky na území ČR. O šest let později podle obchodní ředitelky Jany Holubové získaly Pekárny a cukrárny Klatovy zápis do rejstříku ochranný známek Společenství EU. „Tento zápis nám umožňuje účinně se domáhat svých práv na území celé Evropské unie,“ říká Jana Holubová.

Státní zemědělský a intervenční fond nešetří kritikou

Užití označení Klasa se nelíbí Státnímu zemědělskému a intervenčnímu fondu, který spravuje národní značku kvality Klasa. Podle vyjádření mluvčí státního fondu Vladimíry Novákové se jedná o parazitování na dobrém jménu značky Klasa a o klamání spotřebitele.

Umírněnější názor má nadřízené Ministerstvo zemědělství, neboť značka Klasa disponuje kombinovanou ochranou. To znamená, že v prvé řadě je chráněna grafická podoba s charakteristickým logem a slovní výraz Klasa má pouze doplňující charakter. Ministerstvo zemědělství proto připouští, že použité označení klatovských pekáren nesouvisí s logem kvality Klasa. Přesto ministerstvo situaci vyhodnotí a zváží další postup.

Certifikátem národní značka kvality Klasa je označeno 971 produktů

Značka kvality potravin Klasa je udělována Ministerstvem zemědělství od roku 2003 na návrh Státního zemědělského a intervenčního fondu. Aktuálně je takto označeno 971 produktů 219 českých a moravských výrobců.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info