Lesy ČR uzavřely tendr, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

Podpisem posledních dvou smluv uzavřel v úterý státní podnik Lesy České republiky (LČR) třímiliardový lesnický tendr 2018+. Z 52 územních jednotek bylo podepsáno 46. Na šesti jednotkách podnik soutěže zrušil. Nejvíce smluv podepsala Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, a to devět. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Odhadovaná hodnota tendru 2018+ byla 2,8 miliardy korun, objem dřeva k těžbě byl 5,1 milionu metrů krychlových. Tendr se týkal prací na zhruba pětině území LČR, a to v letech 2018 až 2022. Hodnotilo se 196 nabídek podaných 31 společnostmi. Hlavním kritériem byla cena.

Lesní společnost Ledeč nad Sázavou získala šest smluv na takzvaných komplexních jednotkách, kde se dělá těžba, pěstební činnost i prodej dřeva. Dvě smlouvy má firma na jednotkách s pěstební činností a jednu na jednotce s těžbou a prodejem dřeva. "Firma bude v dalších pěti letech provádět lesnické práce na 46.215 hektarech lesa s předpokladem roční těžby ve výši 176.498 metrů krychlových dřeva," uvedla Jouklová. Celkový roční objem těžby u Lesů ČR je asi osm milionů metrů krychlových dřeva.

Druhou nejúspěšnější firmou v tendru 2018+ se stala společnost Uniles z holdingu Agrofert, která uzavřela smlouvy na šesti jednotkách. Původně měla šanci uzavřít až deset smluv a stát se celkovým vítězem, ale předběžné vítězství dosáhla také na čtyřech jednotkách, kde byla soutěž později zrušena. Po čtyřech smlouvách získaly společnosti Kloboucká lesní a firma JACER-CZ. Alespoň jednu smlouvu získalo 19 firem z původních 31 uchazečů.

Tři soutěže podnik zrušil proto, že obdržel jen jednu nabídku. U zbývajících tří nebyl spokojený s nabídnutou cenou. "Tři z těchto zakázek jsme zařadili do dalšího tendru Březen 2018+. Nabídky jsme otevřeli 5. ledna. Předpokládám, že zbývající tři zakázky vyhlásíme do poloviny ledna," uvedl obchodní ředitel LČR Radovan Srba. Do vyhodnocení nových soutěží a uzavření smluv práce v lese stát nebudou, na dotčených jednotkách budou LČR nakupovat lesnické služby prostřednictvím dynamického nákupního systému a těžbu dříví budou zadávat aukcemi.

V pátek 5. ledna otevřené obálky s nabídkami se týkají náhradních tendrů na jednotkách, na nichž lesnické firmy předčasně vypověděly smlouvy ztrátové v důsledku lesních kalamit. V náhradním tendru Březen 2018+ je v nabídce 109 zakázek na lesní práce v celkovém odhadovaném objemu 3,9 miliardy korun. Souhrnný objem dřeva k těžbě je asi 8,7 milionu metrů krychlových.

Vítězem tendru Březen 2018+ je podle předběžných výsledků firma Uniles ze skupiny Agrofert, která v tendru podala nejlepší cenovou nabídku na 25 jednotkách. Má tak šanci získat nejvíce kontraktů. Do tendrů dalo nabídky 38 firem. Za firmou Uniles se umístily shodně s 11 nejlepšími nabídkami firmy Kloboucká lesní a Jihozápadní dřevařská. Na dalších místech skončily firmy ACLESIA s devíti jednotkami, skupina Petra s osmi a firma Stora Enso Wood Products Ždírec se šesti jednotkami.

Tendry Lesů ČR na lesnické práce a prodej dřeva 2018+:

Druh soutěžeProvádění lesnických činností s prodejem dříví (tzv. komplexní zakázka)Provádění těžebních činností s prodejem dřívíProvádění pěstebních činností
Předpokládaná hodnota prací v miliardách Kč bez DPH2,3470,1520,337
Počet soutěžených územních jednotek291013
Počet zrušených soutěží4-2
Počet přihlášených firem261817
Počet uzavřených smluv:   
Lesní společnost Ledeč nad Sázavou612
Uniles42-
Kloboucká lesní4--
Stora Enso Wood Products Ždírec21-
skupina PETRA11-
SOLITERA2--
Triumfa Energo1--
Lesní společnost Bečov1--
DŘEVO-MÁLEK111
Lesostavby Frýdek-Místek1--
KAISER11-
DEBLICE-lesy1--
HEDERA ZIMA-1-
Lesy Beskydy-1-
JACER-CZ-13
ARBOLES--2
Jihozápadní dřevařská--1
LESCUS Cetkovice--1
Marles--1

Zdroj: Lesy ČR

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info