Jezero Most: Ze špinavé jámy je ráj ptáků

Ti v půlce ledna zaznamenali u Jezera Most při mezinárodním sčítání vodních ptáků téměř 6 tisíc exemplářů 22 druhů. „Jezero Most se každoročně řadí k nejvýznamnějším zimovištím vodních ptáků v České republice. Letos zjištěné počty tento trend zřejmě potvrdí,“ sdělil ornitolog Jaroslav Bažant.

Během pětihodinového průzkumu členové Ornitoklubu při Oblastním muzeu v Mostě objevili na jezeru i hejno sýkořic vousatých, vzácných obyvatel rákosin. Zjistili také výskyt potápek rudokrkých a černokrkých, roháčů, morčáka prostředního a bílého, hohola severního a kopřivky obecné.

Z běžně se vyskytujících ptáků viděli kachny divoké, poláky velké, poláky chocholačky, labutě velké, husy velké a lysky černé. Zaevidovali i racky chechtavé a bouřní, velké „mořské“ racky, kormorány velké, volavky popelavé a další druhy z ptačí říše.

Výsledky pozorování odeslali národnímu koordinátorovi sčítání, katedře ekologie Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, která data zpracuje a předá Wetlands International.

To je celosvětová nezisková organizace zabývající se ochranou a obnovou mokřadů, jež mezinárodní sčítání organizuje. Cílem průzkumu je zjistit početnost vodních ptáků a jejích změn.

Ornitologové sčítají ptáky ve více než 100 státech pěti kontinentů. Dělají to už od roku 1966, takže se jedná o nejstarší a nejrozsáhlejší zoologický monitorovací projekt na světě.

Mostecký Ornitoklub bude ptačím obyvatelům Jezera Most věnovat pozornost i nadále. Má podporu muzea, které se snaží také o osvětu. Jeho přírodovědné oddělení připravilo nový cyklus přednášek s názvem Přírodou severozápadních Čech, který se mimo jiné věnuje ptactvu.

Přednáška Ptáci Mostecké pánve představí ve čtvrtek 22. února od 17.00 místní druhy opeřenců.

„Zastoupeni budou zejména vodní ptáci a ptáci otevřené krajiny. Ukážeme i fotografie Miloslava Anderleho, který doplní výklad poznámkami, jak snímky pořídil,“ uvedl ředitel muzea Michal Soukup.

Jezero Most, které vzniklo zatopením bývalého uhelného velkolomu Ležáky, má stále statut důlního území a je zatím nepřístupné veřejnosti. Ornitologové tam mohou na zvláštní povolení.

Do června příštího roku se budou u jezera stavět silnice a chodníky, elektrické přípojky, vodovod a kanalizace. Stavbu za 108 milionů hradí stát. Otevření jezera pro veřejnost se plánuje na polovinu příštího roku. „Tento termín zahrnuje i časovou rezervu, takže červen 2019 lze z pohledu otevření jezera veřejnosti považovat za definitivní,“ řekl primátor Jan Paparega.

Autor: Martin Vokurka

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info