Ministr zemědělství řešil na Zlínsku stavbu Vlachovické přehrady, kůrovce i africký mor prasat

Na Vysočině loni krajská veterinární správa (KVS) zaznamenala 29 případů porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ve třech případech byli psi umístěni do náhradní péče. V dalších dvou kauzách bylo zahájeno trestní stíhání. Jeden chovatel se nepostaral o skot na pastvě a druhý nechal uhynout hlady devět prasat, oba už od soudu dostali podmíněné tresty. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla KVS, soudy a policie.

Koncem minulého roku také inspektoři správy našli první zanedbané psy u chovatelky v Kamenici nad Lipou, u níž bylo při dalším zásahu v lednu nalezeno přes 200 týraných psů malých plemen. Psi tam byli zavření v místech a klecích, ze kterých nikdo neodklízel výkaly. Byli zanedbaní, špatně živení a měli různá onemocnění. Majitelka se psů vzdala, rozebraly si je útulky. Policie od té doby případ prověřuje, obvinění zatím nepadlo. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

"V roce 2017 jsme mimo jiné řešili závažný případ porušení welfare (podmínek života a zdraví zvířat), kdy chovatelka ze Světnova na Žďársku chovala asi 30 psů. Štěňata prodávala na základě živnostenského oprávnění," řekl ČTK ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka. Sousedé si stěžovali na štěkot a zápach, zákazníci nebyli spokojeni s koupenými štěňaty. Veterinární správa v listopadu navrhla snížení počtu dospělých chovaných psů nejvýše na pět. Správní řízení s chovatelkou vede úřad ve Žďáru nad Sázavou.

Ždárský odbor životního prostředí uložil chovatelce pokutu několik tisíc korun, ale snížit počet psů jí nenařídil. Porušení zákona podle něj nebyla tak vážná, aby k tomu přistoupil. ČTK to dnes řekl Ladislav Holeš z odboru. Mimo jiné uvedl, že žena odstranila z výběhu nevhodné předměty, o něž se psi mohli poranit, a uklidila výkaly. Že by psi byli ve špatném výživovém stavu, podle Holeše nebylo zjištěno.

Chovateli z Ledče nad Sázavou, který nechal hladovět prasata, uložil Okresní soud v Havlíčkově Brodě trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Ve Světlickém Dvoře u Humpolce vyšetřovala policie špatnou péči o několik kusů skotu. Loni zjara se tam zřítil přístřešek a jedno dobytče muselo být utraceno. Chovatelku potrestal Okresní soud v Pelhřimově pěti měsíci s odkladem na tři roky.

Inspektoři krajské veterinární správy za minulý rok provedli 690 kontrol v chovech hospodářských a zájmových zvířat, 116 kontrol bylo na základě podnětů od občanů. Vedle výše zmíněných špatných podmínek v chovu zjistili v 15 případech, že chovatelé nedodrželi některou z podmínek veterinárního a plemenářského zákona, například neměli zvířata správně označená nebo očkované psy proti vzteklině. Majitelé, kteří nedají očkovat psa, dostávají pokutu mezi 700 až 1000 Kč.

Věra Stejskalová dvd

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info