Ztráta pro milovníky kávy. Jedinečná západoafrická odrůda zřejmě brzy zanikne

Arabusta, vzácná západoafrická odrůdy kávy, může již brzy zcela vymizet. Odrůda, která je hybridem mnohem známějších druhů kávy arabika a robusta, byla vyšlechtěna v 60. letech minulého století v Pobřeží slonoviny, které je v současnosti největším světovým producentem kávy. Informovala o tom agentura Bloomberg.

První prezident Pobřeží slonoviny Félix Houphouët-Boigny tehdy vyzval vědce, aby nalezli alternativu k robustě, která byla považována za příliš silnou a hořkou. Méně rozšířenější, ale mnohem kvalitnější arabica totiž potřebuje ke svému růstu vyšší nadmořské výšky a proto v této západoafrické zemi nemůže růst.

„Arabusta je vysoce kvalitní směs,“ řekl agentuře Bloomberg Andre Braud-Mensah, zakladatel kávové značky Ivoryblue, která jako první produkuje kapsle s lokální kávou. „Má sílu robusty, ale také lehkost a květinovou chuť arabiky,“ dodal.

Podle Braud-Mensaha se však množství v současnosti vypěstované arabusty blíží nule. Jeden z největších pěstitelů arabusty, národní agronomické výzkumné středisko, zcela zrušilo stohektarovou plantáž, která byla vyčleněna na pěstování této odrůdy. Vláda Pobřeží slonoviny minulý měsíc uvedla, že plánuje tuto organizaci převzít a restrukturalizovat.

Budoucnost arabusty tak závisí pouze na hrstce zemědělců ze západní horské oblasti, kteří ji i nadále rozvíjí. Mezi drobnými producenty se však nikdy netěšila příliš velké popularitě. Protože její strom vyprodukuje mnohem méně kávových zrn než strom robusty.

„Do propagace této odrůdy nikdy nebylo významně investováno,“ uvedl Braud-Mensah. "Je to jako mít zlatý důl v zadní části vaší zahrady, který udržujete skrytý.“

Podle Braud-Mensaha by mohla arabusta, jejíž cena je dvakrát vyšší než široce rozšířené robusty, už příští rok zcela zmizet z trhu. Jestliže v roce 2016 bylo vyprodukováno ještě 20 tun odrůdy, loni to bylo už jen sedm tun a pro letošní rok nejoptimističtější odhady hovoří o dvou tunách.

Autor: Pavel Škopek

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info