Lesy ČR testují Dralle, systém měření dříví
19.06.2018 | Lesy České republiky, s. p.
Dralle, automatizovaný systém měření dříví, zkouší od května v terénu podnik Lesy České republiky. Pronajatá aparatura, instalovaná na střeše terénního auta, měří objem složeného dříví.
„Po půlročním testování bude jasné, zda Dralle plně využijeme. Pokud se osvědčí, vypíšeme veřejnou zakázku na nákup zařízení,“ uvedl Tomáš Pospíšil, pověřený vedením podniku Lesy České republiky. Systém měří dříví na hráních, tedy hromadách, a kontroluje manipulaci s ním, a to i u smluvních partnerů. Přínosný je kvůli přesnosti měření a vysoké produktivitě. Ročně jedna aparatura dokáže změřit až 300 tisíc m3 dříví. Díky zveřejnění dat na serveru znají lesníci i obchodní partneři výsledek okamžitě. Jednoduchá je také obsluha a výhodou je mobilita, stačí osobní terénní automobil.
„Dralle tvoří venkovní jednotka na střeše vozu se stereokamerami, přisvětlovacími diodami a GPS lokalizací. V automobilu je tablet s integrovanou navigací a operačním systémem s programem pro měření dříví, datovým on-line propojením se serverovým prostředím a archivací výsledků měření a fotodokumentací,“ popsal dánský systém Jiří Groda, pověřený vedením úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR. Uživatelům slouží mobilní aplikace, v níž se sbírají data podle lokality s orientačním objemem a sortimentem dříví. Po změření se aktualizují a zůstanou na serveru.
Údaje z Dralle mohou sloužit také policii jako důkazní materiál pro vyčíslení objemu zcizeného dříví a tedy dokladování výše škod při krádežích dříví.
Mgr. Eva Jouklová Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.Tel.: 725 257 900E-mail: jouklova@lesycr.cz
Poznámky pro editory:- Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
- Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.
Další články v kategorii
- Zemědělci od koalice pro boj se suchem očekávají dlouhodobý plán a financování (18.08.2026)
- Tropy už se do konce prázdnin nevrátí. Bude deštivo, přidají se i bouřky (18.08.2026)
- MZe: Žně jsou u konce, úroda obilovin i řepky je meziročně nižší (18.08.2026)
- Lactalis kupuje za 1,34 miliardy dolarů britskou divizi Saputa (18.08.2026)
- Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny (18.08.2026)
- Déšť přinesl vláhu, ale nerovnoměrně. Který kraj měl nejvíc a který nejmíň (18.08.2026)
- Investice do boje se suchem musí být komplexní, opatření v krajině doplní posílené vodohospodářské investice (18.08.2026)
- Špatná sklizeň je problém na jednu sezonu, špatná zemědělská politika může škodit příštích sedm let (18.08.2026)
- Rybníkáři vybudují nové rybníky, či odbahní a zrekonstruují stávající. Ministerstvo zemědělství jim na to dá 250 milionů korun (18.08.2026)
- Seno podražilo až pětinásobně (18.08.2026)

Tweet



