Úroda hroznů je nadprůměrná, počasí uškodilo jen raným odrůdám
05.11.2018 | ceskenoviny.cz
Letošní úroda hroznů je nadprůměrná, jejich kvalita je až na rané odrůdy navzdory obavám z vlivu horkého počasí výborná. Shodují se na tom zástupci Vinařského fondu i Vinařské unie, která sdružuje největší výrobce vína v Česku. Informovali o tom v tiskových zprávách.
"Množství sklizených hroznů je oproti desetiletému průměru o cca 30 procent vyšší. Po dvou, na množství sklizených hroznů horších letech, se jedná o nadprůměrnou sklizeň," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.
Vinobraní na jižní Moravě skončilo s posledním říjnovým týdnem, díky teplému počasí ale mnohde začínali sklízet o několik týdnů dříve. Od začátku srpna sklízeli hrozny ti, kdo je chtěli primárně zpracovat na burčák.
"Opravdu rané sklizni napomohly teplé jarní měsíce. Díky nim rekordně brzy vykvetla réva. Většina vinařů sklizeň ukončila v posledním říjnovém týdnu, včetně pozdních odrůd. Někteří ještě čekají s hrozny určenými na ledová a slámová vína," uvedl prezident Vinařské unie ČR Ondřej Beránek.
V létě měli mnozí obavy o kvalitu úrody kvůli suchému a nadprůměrně teplému počasí. Při teplotách nad 30 stupňů se réva dostává do latentního stavu, kdy se asimilační procesy zastavují, v bobulích se netvoří cukry a snižují se kyseliny. Nakonec ale počasí poznamenalo pouze rané odrůdy.
"Rané odrůdy proto neměly očekávanou cukernatost a měly dost snížený obsah kyselin. Zářijové srážky přinesly zlepšení situace alespoň pro odrůdy dozrávající později, na přelomu září a října. U nich byla cukernatost vysoká až velmi vysoká včetně modrých odrůd," uvedl ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda.
Letošní ročník bude podle prvních odhadů i podle hodnocení mladých vín mimořádný hlavně kvalitou červených vín. "Bude obecně charakteristický vyšší cukernatostí, nízkými kyselinami a vysokým pH, díky čemuž bude více přívlastkových vín," uvedl ředitel Vinařství Lahofer Petr Chalupecký.
Další články v kategorii
- Zubry člověk téměř vyhubil. Nová rezervace v Doupovských horách bude pro jejich ochranu zásadní, říká biolog (13.01.2026)
- Pěstitelé řeší přebytek jablek i kácením sadů (13.01.2026)
- Festival Bottled Alive probudí Tábor ze zimního spánku. Míří na něj vinaři z celé Evropy (13.01.2026)
- Obránci zvířat kritizují řetězec COOP, že neodstoupil od klecových chovů (13.01.2026)
- V Česku se ve čtyřech malochovech drůbeže potvrdila newcastleská choroba (13.01.2026)
- Matěj Pomahač, spolupředseda Strany zelených: Dohoda EU-MERCOSUR poškodí farmáře, spotřebitele i životní prostředí (13.01.2026)
- Sklizeň ovoce v ČR loni po mrazovém propadu vzrostla násobně (13.01.2026)
- Filip Turek se stal zmocněncem pro klimatickou politiku. Podle Fialy nemůže nahradit ministra, šlo by o obcházení ústavy (13.01.2026)
- MZe rozdělí školám 70 milionů Kč na učební pomůcky, třeba drony či roboty (13.01.2026)
- Farmáři z Broumovska zavedli noční vlčí hlídky (13.01.2026)

Tweet



