Poslanec Jurečka spustil petici proti záboru půdy u Olomouce

Petici proti chystanému záboru kvalitní zemědělské půdy v okolí Hněvotína u Olomouce zorganizoval poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Plánovaná přeměna zhruba 44 hektarů úrodné půdy na plochu pro biomedicínské centrum a případnou průmyslovou zónu nemá podle Jurečky oporu v zákoně, protože není ve veřejném zájmu. Jurečka to dnes řekl novinářům.

Petice má podle Jurečky apelovat na krajské zastupitelstvo, aby neschválilo chystanou změnu zásad územního rozvoje, která by dovolila zábor úrodné půdy u Hněvotína. "Jsem přesvědčen, že zde nejde o ochranu veřejného zájmu, ale spíše to poukazuje na nějaký konkrétní osobní zájem. Pokud by mělo jít skutečně o veřejný zájem, pak by bylo vzato v potaz, že na území Olomouckého kraje je nevyužitá lokalita průmyslové zóny Bochoř o výměře 535 hektarů," uvedl Jurečka.

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) dnes novinářům řekl, že zásady územního rozvoje krajské zastupitelstvo letos už neprojedná. "Vím, že ten projekt, který je v tom plánu, tak ten je pro zdravotnické centrum. Je to jeden z těch typů projektů, které podporujeme," uvedl Okleštěk. Řekl, že projektu už dříve vyjádřilo podporu také město Olomouc, Univerzita Palackého i Fakultní nemocnice Olomouc. "Kraj se k té podpoře přidal," uvedl Okleštěk, podle nějž projekt vznikl za předchozích vedení kraje.

Jurečka upozornil na to, že zákon dovoluje úředně přeměnit kvalitní půdu na průmyslovou oblast pouze za podmínky, že veřejný zájem výrazně převažuje nad ochranou zemědělského půdního fondu. K záměru u Hněvotína ministerstvo životního prostředí podle Jurečky dvakrát poskytlo negativní stanovisko. "Pokud se tato plocha odůvodňuje biomedicínským centrem, pak si dovolím připomenout, že podobné pracoviště v Praze má výměru pouze 2,6 hektaru," řekl Jurečka.

Hněvotín se záborem další zemědělské půdy ve svém sousedství nesouhlasí. "Máme první domy od (průmyslové) zástavby zhruba jeden kilometr. Nyní by se patnáct metrů vysoké budovy přiblížily na půl kilometru k vesnici. Nechceme se stát součástí průmyslové zóny," řekl dnes ČTK starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák.

Odmítavé stanovisko k záboru půdy podle Dvořáka zaujalo hněvotínské zastupitelstvo a obecní úřad poslal stížnost zastupitelům Olomouckého kraje i hejtmanovi Oklešťkovi. Obec připravena bránit se případně záboru zemědělské půdy i soudní cestou.

Podle Jurečky se investor snaží svůj záměr prosadit prostřednictvím změny zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. "Následně ze zákona je potom obec bohužel povinna to, co je v tomto dokumentu schváleno, překlopit do svého územního plánu," uvedl Jurečka, který petiční stánek umístí na rušná místa, jako je například olomoucké nádraží.

K vybudování biomedicínského centra se podle Mladé fronty Dnes před lety v memorandu přihlásila Univerzita Palackého, Fakultní nemocnice Olomouc, agentura CzechInvest, klastr MedChemBio a developerská společnost Gemo.

Petr Běhal sd dr

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info