Rybáři Povodí Moravy loni vylovili 57 t ryb, jeden rybník vyschl

Rybáři státního podniku Povodí Moravy loni z obhospodařovaných rybníků vylovili 57 tun ryb, meziročně mírně více. Na většině rybníků však kvůli suchu chyběla až polovina objemu vody. Jeden rybník dokonce zcela vyschnul a ryby museli rybáři přesadit jinam. To se dosud nestalo, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Rybáři povodí hospodaří na 13 vodárenských nádržích, na kterých je péče o správné druhové složení ryb důležitá kvůli kvalitě vody. Kromě vodárenských nádrží obhospodařují i 19 rybníků o celkové výměře zhruba 63 hektarů. Na některých z nich však platí s ohledem na kvalitu vody omezení hospodaření, loni se v některých z nich ryby nechovaly kvůli opravám. Vyloveno tak bylo 15 rybníků, celkem šlo o 57 tun ryb, produkce se rok od roku mírně zvyšuje. "Je ale třeba doplnit, že hlavní roli pro nás hraje kvalita vody ve všech nádržích, proto ani nemáme v plánu intenzivní chov ryb. V nádržích vysazujeme takové množství a složení ryb, které pozitivně ovlivňuje kvalitu vody v nádrži," uvedl mluvčí.

V rybnících povodí chová především kapry a dravé druhy ryb, například štiky či candáty. Část kaprů a dravců putuje k zarybnění nádrže Ostrov nad Oslavou a Těšany, které slouží ke sportovnímu rybolovu. Část se prodává jako vánoční ryby. Násady dravců, jako je štika a candát, pak slouží k zarybnění vodárenských nádrží.

Stejně jako na řadě soukromých rybníků se i na rybnících, které má povodí ve správě, loni podepsal nedostatek vody. Na většině rybníků chyběla podle mluvčího třetina až polovina objemu vody. Rybník Měrovice dokonce vyschl. "Rybník měl už od počátku jara v důsledku nedostatku srážek velmi slabý přítok a vysoké teploty, odpar a dodržování minimálního zůstatkového průtoku v potoce pod rybníkem vedl k rychlému poklesu hladiny," uvedl mluvčí. V druhé polovině srpna tak rybáři rybník raději vylovili, aby předešli možnému úhynu ryb. Byly asi tři tuny kaprů, které skončily v jiných rybnících. "Šlo o mimořádnou událost, do loňského roku jsme podobnou situaci nebyli nuceni řešit," uvedl mluvčí. Doplnil, že u dvou dalších rybníků hrozil podobný scénář, naštěstí se ale situace díky srážkám zlepšila a pokles hladiny se zastavil.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 km ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info