Lesy České republiky očekávají letos nárůst kůrovcové těžby
29.01.2019 | Denik.cz
Ještě více kůrovcem napadeného dříví než loni musí vytěžit správci lesů v Jeseníkách. Vyplývá to z prognózy, kterou Deník získal od Lesů České republiky.
S lýkožravým hmyzem se potýkají nejen Lesy ČR, ale také Arcibiskupské lesy a statky, které jsou dominantním vlastníkem porostů v okrese Jeseník. Podle webu kurovcovamapa.cz bylo nejvíc suchých a vytěžených porostů v pásmu mezi Zlatými Horami a Holčovicemi na Krnovsku. Velké problémy nastaly i v oblasti mezi Zlatými Horami a Jeseníkem a Vidnavou, Černou Vodou a Supíkovicemi.
PŘEDPOKLÁDÁME ZHORŠENÍ SITUACELesy ČR loni v okrese Jeseník vytěžily 213 tisíc metrů krychlových kůrovcem napadeného dříví. „Pro rok 2019 předpokládáme zhoršení situace. Odhadujeme těžbu asi o sto tisíc metrů krychlových vyšší,“ sdělila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.
Tyto údaje se vztahují ke státním lesům spravovaným Lesy ČR. „Je řada dalších vlastníků lesů a bude opravdu hodně záležet na tom, jak se jim podaří zpracovat kůrovcem napadené dřevo,“ poznamenala k vývoji nadcházející kůrovcové sezony Eva Jouklová.
Společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), která církevní porosty spravuje, hodlá letos na územích vykácených kvůli kůrovci vysadit téměř pět milionů sazenic. V uplynulém roce to byly tři miliony.
STEJNOU PLOCHU„Co se týče druhové skladby, mezi sazenicemi převažují listnaté dřeviny, především duby a buky. Smrky, borovice, jedle a douglasky tvoří zhruba třetinu celkové výsadby,“ upřesnil jednatel ALSOL Petr Skočdopole. Zásadní bude osadit stejnou plochu holin, jaká kvůli kůrovcové těžbě vznikne. V církevních lesích se ale bude využívat i přirozené obnovy.
Podle Petra Skočdopole bude v boji s kůrovcem naprosto zásadních prvních pět měsíců letošního roku. „První kvartál bude ve znamení takzvaných asanačních těžeb, kdy budeme intenzivně vyhledávat a těžit stromy ve stěnách porostů, kde kůrovec přezimuje, za účelem snížení jeho populační hustoty v lese. Naše snaha je nepromarnit čas do konce května, kdy probíhá období jarního rojení kůrovce,“ sdělil Petr Skočdopole.
SKLAD KMENŮKvůli množství vytěžených stromů se problémem stává i odbyt dřeva. Aby mohli dřevorubci v církevních lesích vůbec pokračovat v těžbě, musely ALSOL vytvořit manipulační sklad kmenů a vlákniny ve Vápenné a v Písečné.
„Máme tak v Jeseníkách dvě logistická centra s vlastní železniční vlečkou. Od této investice si slibujeme zefektivnění boje proti kůrovci, včetně zrychlení odvozu kůrovcem napadeného dřeva z lesa,“ dodal Petr Skočdopole.
Autor: Petr Krňávek
Další články v kategorii
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 22. 12. 2025 (23.12.2025)

Tweet



