Úroda ovoce na jižní Moravě letos může být průměrná

Letošní úrodu ovoce na jižní Moravě zatím počasí nijak dramaticky neohrozilo. Stromy se sice vyrovnávají s jarním suchem a lokálně je zasáhly noční mrazíky, přesto to zatím vypadá na průměrnou úrodu, řekl ČTK ředitel Pomony Těšetice a zároveň předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný. Není podle něj důvod hledět do budoucích měsíců příliš skepticky.

"O Moravě lze říct, že letošní vývoj ovocných stromů je v pořádku. Sucho na jaře stromům neprospívalo, ale reakce nepřichází okamžitě. V posledních týdnech na řadě míst napršelo," řekl Pokorný. Loni byla úroda poměrně velká, často však ovocnáři sklízeli kvůli suchu drobnější plody. "Letos se teprve o velikosti plodů bude rozhodovat. Třešně a meruňky už mají nasazeno," řekl Pokorný.

I letos začaly stromy kvést zhruba o deset až 14 dnů dříve, než je průměr posledních 80 let. "Už je to víceméně pravidlo, že stromy vykvétají dřív. Rané třešně už tak budou na začátku června a rané meruňky se objeví pravděpodobně na přelomu června a července," řekl Pokorný.

Letošní úrodě může pomoci i chladnější květen, který růst vegetace zpomalil a neklade na rostliny takové nároky jako například loni. Před rokem začala vegetační sezona později, ale horké dubnové a květnové teploty znamenaly bouřlivý rozvoj a rychlý úbytek zásob vody.

"Úroda by mohla být průměrná, možná i lehce nadprůměrná a pokud budou větší plody, může být skutečně lepší než loni," řekl Pokorný.

mei hj

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info