Spotřeba alkoholických nápojů loni na Slovensku stoupla

Spotřeba alkoholických nápojů na Slovensku loni stoupla na nejvyšší úroveň od roku 2015, meziročně se v zemi zvýšila konzumace lihovin a piva. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil slovenský statistický úřad. Podle dřívějších statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) konzumace alkoholu v zemi pod Tatrami byla nad evropským průměrem.

Loni každý obyvatel pětimilionového Slovenska zkonzumoval 98,5 litru různých druhů alkoholických nápojů, což oproti předchozímu roku představuje nárůst o 2,2 procenta. V přepočtu na čistý alkohol spotřeba stoupla na 8,4 litru z 8,2 litru v roce 2017.

Z hlediska jednotlivých druhů alkoholu Slováci nejčastěji sahají po pivu. Jeho spotřeba loni dosáhla 74,5 litru na obyvatele, byla tak nejvyšší od roku 2012. Dlouhodobě oblíbené mezi slovenskými spotřebiteli jsou také piva českých značek. Pivovarníci zaznamenali vyšší poptávku i po ovocných pivech, takzvaných radlerech.

V Česku je spotřeba piva v průměru zhruba dvojnásobně vyšší než na Slovensku. Předloni klesla o 1,8 procenta na 144,3 litru na osobu. Češi také spotřebují více vína (předloni 19,4 litru na osobu), zatímco na Slovensku spotřeba vína loni čtvrtým rokem po sobě klesla, a to na 14,8 litru na obyvatele.

Naopak, Slováci konzumují více lihovin. Jejich spotřeba loni v přepočtu na obyvatele stoupla na 9,2 litru z 8,9 litru v roce 2017. Češi předloni zkonzumovali 6,9 litru lihovin na osobu.

Spolu s vyšší spotřebou alkoholu na Slovensku loni nepatrně stoupla v zemi také spotřeba nealkoholických nápojů, a to o necelé procento na zhruba 218 litrů na obyvatele.

Adrian Bobok

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info