Lesy ČR podepsaly memorandum o spolupráci s Hasičským záchranným sborem České republiky
08.08.2019 | Lesy České republiky, s. p.
Sucho je společným tématem také pro lesníky a hasiče. V lesích přibývá souší a tedy i požárů. Proto zástupci Lesů ČR a HZS ČR podepsali 31. července 2019 memorandum o spolupráci.
„Podnikáme společné kroky k prevenci vzniku požárů a minimalizaci škod. Vzájemně si poskytujeme data a informace, například o kalamitních oblastech, zdrojích požární vody i lesní dopravní síti využitelné pro zásahové jednotky,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.
Obě instituce pokračují ve spolupráci na projektu Body záchrany. Žluté tabulky s unikátním kódem umísťují lesníci od roku 2016 podle metodiky HZS ČR na křižovatkách lesních cest, v horách i rozsáhlých lesích. Dnes je jich již více než dva a půl tisíce, nejvíce ve skalách na Náchodsku. Na tabulkách jsou telefonní čísla tísňových linek. Body záchrany tak pomáhají návštěvníkům při nesnázích, díky nim se ale daří i lépe lokalizovat místo požáru. Lesy ČR síť bodů stále udržují, a po dohodě s HZS ČR případně tabulky přemístí na příhodnější místo. Hasiči mohou také nově využívat jako zdroj požární vody malé vodní nádrže budované a obnovované pod hlavičkou aktuálního programu Lesů ČR Vracíme vodu lesu.
„Hasičský záchranný sbor České republiky vítá dlouhodobou spolupráci s Lesy ČR. Zejména oceňujeme snahu aktivně řešit aktuální problém vláhového deficitu a s tím spojeného sucha, které výrazně zvyšují riziko požárů vegetace. Věřím, že společné kroky napomohou ke zvýšení bezpečnosti našich občanů a k ochraně životního prostředí,“ dodal generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky genmjr. Drahoslav Ryba.
Jen ve státních lesích letos v prvních šesti měsících hořelo 150krát. Oheň postihl 41 hektarů, škoda je odhadovaná na 4,2 miliony korun. Loni ve stejném období hořelo na území spravovaném Lesy ČR 82krát, a to na 23 hektarech. Škoda dosáhla 2,3 milionů korun. Nejčastěji hořelo v Jihomoravském a Libereckém kraji.
Kontakt:
Eva Jouklová – tisková mluvčí; Lesy ČR, s.p.
+420 725 257 900;
eva.jouklova@lesycr.cz
Nicole Studená, tisková mluvčí, MV-GŘ HZS ČR,
+420 602 215 142;
nicole.studena@grh.izscr.cz
Další články v kategorii
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)

Tweet



