Středočeští hygienici dali letos restauracím pokuty 1,9 mil. Kč

Středočeští hygienici dali za letošní tři čtvrtletí restauracím pokuty 1,9 milionu korun, meziročně méně. Provozovatelé například nedodrželi hygienické předpisy, chybují také v označování polotovarů nebo zajištění požadavků na potravinářské provozy. Okamžité uzavření provozovny hygienici nařídili ve čtyřech případech, informovala dnes ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Hygienici kontrolovali převážně restaurace, závodní stravování i zařízení sociálních služeb, kontrol bylo dohromady 2015, pokut přes 600. "Ve stejném období minulého roku jsme vykonali o 15 kontrol méně, udělili jsme však více finančních sankcí, konkrétně 892, a i ve větší výši - 2,129.900 korun. Potěšující je i fakt, že zatímco loni jsme ke konci září okamžitě uzavřeli deset provozoven, letos jsou to jen čtyři. Doufám tedy, že středočeští restauratéři budou v tomto trendu nadále pokračovat," uvedla ředitelka krajské hygieny Jarmila Rážová.

Za zvlášť rizikové označili hygienici 192 případů, z toho v 59 provozovnách nařídili sanitaci (úklid, desinfekci a další opatření pro zajištění hygienických a protiepidemických předpisů). Hlodavce nebo hmyz objevili v pěti stravovacích zařízeních. Vyřazení nevyhovujících potravin bylo nutné ve více než 70 případech.

Krajská hygiena také průběžně kontroluje dodržování takzvaného protikuřáckého zákona. Z letošních téměř 1800 kontrol uložila 17 pokut v celkové hodnotě 55.500 korun, meziročně je počet pokut i jejich výše zhruba poloviční. "Závady nadále nejčastěji spočívají v nedostatečném označení provozovny cedulí Kouření zakázáno a v umístění automatů na cigarety tak, že jsou přístupné dětem," dodala mluvčí hygieniků.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info