Ochrana před nenechavci. Lesníci začali stromkům lámat větve

V pohotovosti jsou v předvánočním čase všichni strážci lesů. I když nabídka stromků jako ozdoby domácností je u legálních prodejců veliká a sahá od tuzemských druhů smrčků, jedlí a borovic až k jedlím kavkazským, přece se najdou tací, kteří vyrazí do lesa s pilou, aby stromek získali podloudně.

Strážci porostů proto nejen navyšují služby, v Budějovicích třeba i ve spolupráci s městskou policií, aby nenechavce odradili. Podle Ladislava Lalucha, vedoucího lesní výroby ve společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic se sahá až k drastickým opatřením. „Porosty hlídáme, používáme fotopasti, zalamujeme větve,“ popisuje Ladislav Laluch, jak se chrání nadějné jehličnany.

Lesníci jim raději odlomí některé větve, aby je pohledově znehodnotili. Esteticky stromek utrpí, ale zvýší se naděje, že zůstane v lese. Běžně jsou totiž v prodeji stromky z plantáží nebo přesně určených prořezávek, které se dělají kvůli prosvětlení porostů. Nejvíce lesníky mrzí, když najdou v lese poražený třeba dvacetiletý strom, ze kterého si kdosi odnesl domů jen špičku. 

V Českých Budějovicích už začaly prodeje stromků u některých velkých obchoďáků. Ke koupi bývají tradičně na Piaristickém náměstí při trzích nebo v prodejně Lesů a rybníků města Českých Budějovic v Haškově ulici. Tam začne prodej 16. prosince.

Činnost pytláků

Budějovická městská policie, podle tiskové mluvčí Věry Školkové, kontroluje lesní porosty, kde by mohlo v předvánočním období docházet ke krádežím stromků, v rámci své běžné kontrolní činnosti.

"Lesních oblastí, kde by mohlo ke krádežím docházet, však na katastrálním území města není mnoho. Největšími lesními plochami ve městě se vyznačuje lesopark Stromovka a Vrbenské rybníky, kde strážníci dohlížejí kromě možných krádeží stromků především na činnost pytláků, kteří v přírodní rezervaci neoprávněně rybaří," dodává Věra Školková.

Autor: Edwin Otta

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info