Pomoc na poli i s daňovým přiznáním – farmáři díky digitalizaci zefektivňují administrativní práci
31.01.2020 | Agdata
Digitalizace zemědělství přináší kromě pomocí v terénu i důležitou úlevu při nutné administrativě. Zemědělci se každý rok musí potýkat s vyměřováním svých pozemků, ať už se jedná o vlastníky, uživatele či pachtýře. Český lídr v oblasti argotech startup Agdata proto přináší novinky, které farmářům zjednoduší byrokracii a budou mít víc času na práci na poli.
Datum 31. ledna je pro zemědělce vlastnící pozemek důležitým dnem, protože do tohoto termínu musí podle zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí podat daňové přiznání za rok 2019. Ti, kteří své pozemky digitalizují, mají před ostatními náskok. Díky chytrému systému pro správu polností, který je zakomponován do platformy Agdata, mohou z pohodlí mobilního telefonu či počítače jednoduše své pozemky administrativně spravovat, což jim řádově šetří desítky hodin jinak namáhavé a zdlouhavé práce. Evidence půdy je podle dat startupu Agdata nepostradatelnou součástí práce pro všechny zemědělce, kteří hospodaří na pozemku větším než 250 hektarů. Těch je několik tisíc. Avšak i ostatní zemědělci potřebují s vymezením pozemku pomoci.
„Při debatách s farmáři jsme zjistili, že je trápí především složité mapování pozemků a náročné řešení s katastrálním úřadem. Proto jsme do našeho systému správy pozemku zapojili LPIS a KN mapy. S těmi může farmář jednoduše pracovat. K tomu jsou přidané vektorové kresby, které získáváme z GPS. Mapy se mohou vzájemně překrývat, takže zemědělec má vždy přehled o tom, jak přesně jeho pozemek vypadá, kde končí a tím pádem ho může s pomocí našeho chytrého systému snadno vyměřit,“ uvádí Lukáš Musil, obchodní ředitel společnosti Agdata a zároveň akreditovaný konzultant ministerstva zemědělství.
Správa daňových přiznání a evidence pozemků je součástí ekosystému Agdata, který je určen pro malé i velké podniky. Aplikace pomáhá generovat podklady pro tvorbu daňového přiznání, jehož vyplnění je poté otázkou několika kliknutí a nezabere více než pár minut. Zemědělci díky zapojení moderních technologií mají lepší přehled o svém pozemku a mohou se efektivněji věnovat své práci. Podle údajů platformy Agdata se efektivita zapojených zemědělců zlepšila více než pětinásobně, což vzhledem k výkyvům počasí a častému suchu dokazuje nutnost využívání moderních technologií v současném zemědělství.V současné době je do ekosystému Agdata zapojeno přes 1700 farmářů a další neustále přibývají. Díky tomu operují již na 20 % české půdy.
O Agdata:
Agdata založili bratři Musilové spolu s Jiřím Večeřou v roce 2016. Během tří let se platforma stala nejrozšířenějším ekosystémem pro chytrou správu zemědělských podniků a farem. Určená je pro subjekty všech velikostí, od malých rodinných podniků po velké zemědělské koncerny. Ekosystém Agdata zahrnuje cloudovou softwarovou platformu a celou řadu telematických čidel a senzorů komunikujících pomocí GPS nebo LoRa sítě. V roce 2018 získala společnost investici od fondu Pale Fire Capital.
Padly informace na úrodnou půdu? Rádi Vám řekneme víc:
František BrožPR agentura FYI Prague frantisek.broz@fyi.cz +420 608 972 715
Jiří MusilCEO Agdata jiri.musil@agdata.cz +420 777 661 922
Další články v kategorii
- Většina vinných klobás před Vánoci neprošla testem: Málo masa, příliš soli (17.12.2025)
- Důslednější ochranu zvířat před týráním mají zajistit přísnější pravidla (17.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Důvody k optimismu pro sedláky z rodinných farem existují i v nepříznivých časech (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)

Tweet



