I přes loňskou neúrodu sebrali státní lesníci dost semen listnatých dřevin – Sazenice by neměly chybět

Javory kleny, osiky, habry, buky a jiné listnaté dřeviny, celkem 54 milionů jejich sazenic mohou v příštích letech vypěstovat lesní školkaři z 90 tun loňských semen a plodů sebraných Lesy České republiky. Šišky z jehličnanů se právě trhají.

Holé plochy se tradičně zalesňují na jaře a na podzim. Státní podnik letos plánuje obnovu 11 700 hektarů 70 miliony sazenic. Většinu těch letošních vypěstovali školkaři ze semen sebraných před několika lety. Loňská semena se vrátí do lesa nejdříve na podzim 2020 a později. „Pokud jde o úrodu semen a plodů lesních dřevin, nepatřil loňský rok k nejlepším. Přesto jsme jich sebrali dostatek, abychom měli i v dalších letech zásobu pro pěstování sazenic různých dřevin,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR. Dík patří zejména zaměstnancům podniku z lesních správ a závodů. „Na podzim ale chceme do sběru zapojit na několika místech v zemi i veřejnost. Dodržíme zákonná pravidla sběru a pod vedením našeho semenářského závodu umožníme lidem, aby se i tímto způsobem podíleli na obnově lesů. Zájem mají,“ pokračoval generální ředitel.

Loni se opravdu příliš neurodilo. Při výrazném ochlazení na počátku května namrzly květy listnatých dřevin, což lidé spíše zaznamenali na úrodě ovoce. Jehličnaté stromy, které v posledních letech až nezvykle často plodily, zase podle lesníků odpočívaly a sbíraly síly na další roky. „Bylo podstatně méně žaludů z dubu letního i zimního, sbírali jsme je hlavně na jižní Moravě. Bukvice z buku lesního pak především v severních a východních Čechách,“ řekl Vladimír Krchov, ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR a tím, že na odhad letošní úrody je ještě brzy.

Nejvíc semen je letos k dispozici z javoru, habru, olše, břízy, osiky i jeřábu, tedy dřevin, které pomohou vytvořit druhově pestré a odolnější lesy.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info