Kvůli kůrovci a suchu mizí z Holedné v Brně smrky a borovice

Kůrovcová kalamita a sucho způsobily, že z brněnské obory Holedná mizí poslední tři roky velmi rychle veškeré smrky a borovice. Oblíbený výletní cíl Brňanů mezi Jundrovem, Kohoutovicemi a Bystrcí se tak místy velmi rychle mění na velké paseky, v některých případech plné vytěžených stromů, někde již uklizené a čekající na zalesnění. Podle ředitele Lesů města Brna Jiřího Neshyby bude v budoucnu dominantním stromem dub, řekl ČTK.

Ještě před třemi lety si běžný návštěvník prakticky ničeho nevšiml, smrky a borovice zatím odolávaly. Loni a předloni však začaly borovice masivně usychat a smrky navíc napadl kůrovec. Lesníci tak postupně začali s intenzivní těžbou těchto dvou druhů a stavbou oplocenek, které jsou zde nezbytné.

"Hlavním důvodem, proč stromy v oboře Holedná usychají, je dlouhodobý deficit srážek. Jedná se o kamenitou lokalitu, ve které několik let pozorujeme úbytek spodní vody," řekl Neshyba. Přirozená obnova je zde náročná kvůli chované zvěři. Lesy města Brna zde volně chovají muflony a daňky a v menší míře i jeleny, na které se chodí hlavně o víkendech dívat stovky lidí. V malé části obory jsou také divoká prasata.

"Každé nově zalesněné místo musí být oploceno předem. Veškeré holiny, které mohou návštěvníci vidět, budou zalesněny letos na podzim a rádi bychom zapojili do zalesnění i obyvatele Brna," řekl Neshyba.

Duby, jejichž plody slouží jako přirozená potrava pro zvěř, již v části obory léta rostou a jejich plocha se ještě rozšíří. Ostatní dřeviny se používají pouze jako doplňkové a k vylepšení druhové skladby.

Obora má rozlohu 327 hektarů a v květnu se v ní má začít stavět rozhledna, která umožní výhled na velkou část Brna.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info