Pivex pokračuje v odloženém termínu, pivovary obměnily vzorky

Druhé kolo degustací 28. ročníku soutěže balených piv Pivex se dnes uskutečnilo v odloženém termínu. Původně měli degustátoři hodnotit 53 vzorků od 13 pivovarů 19. března, termín byl ale zrušen kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Pivovary dostaly příležitost k obměně soutěžních vzorků, řekli dnes novinářům pořadatelé soutěže.

"V pravidlech soutěže je uvedeno, že vzorky musí pivovary navézt v určitém časovém odstupu od degustace, což umožňuje sledovat i trvanlivost a kvalitu piva. Protože už uběhly víc než dva měsíce od původního termínu, umožnili jsme pivovarům v odpovídajícím časové odstupu navézt vzorky nové, většina z nich to využila," uvedl za pořádající společnost Snip&Co její ředitel Jiří Morávek.

Vyhlášení výsledků bude letos skromnější než v minulých letech, pořadatelé vítěze oznámí 25. června na Nové radnici v Brně.

Sedmý ročník soutěže sudových piv, který se obvykle konal v den vyhlášení výsledku Pivexu, odložili pořadatelé na listopad, kdy se uskuteční v odloženém termínu potravinářský veletrh Salima. Soutěž se letos uskuteční při veletrhu poprvé, pořadatelé to tak plánovali ještě před příchodem koronaviru.

Stejně jako v předcházejících ročnících soutěže o Zlatý pohár Pivex je nejvíce vzorků přihlášeno v kategorii světlý ležák, kam pivovary přihlásily 24 značek.

Balená piva soutěží v pěti kategoriích, kromě světlého ležáku je to světlé výčepní pivo, tmavá piva, nealkoholická piva a míchaná nízkoalkoholická a nealkoholická piva.

Certifikovaní degustátoři hodnotí vzorky anonymně, označené jsou pouze kódy. Vzhledem k tomu, že většina degustátorů jsou sládci ze soutěžících pivovarů, systém jim přiděluje vzorky tak, aby nehodnotili vlastní produkci. Hlavními hodnoticími kritérii jsou chuť, plnost, vůně, říz a případně hořkost. Konečný výsledek je určen součtem hodnot z obou kol.

Šampionem loňského ročníku byl Zubr Gold z pivovaru v Přerově, šampiona pivovar získal i v roce 2018 za světlý ležák Zubr Grand.

Veronika Skálová

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info