Divocí koně na Červeňáku v Pardubicích nebudou

Divocí koně v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích kvůli podmínkám ministerstva obrany být nemohou. Bývalé armádní cvičiště musí být kompletně přístupné veřejnosti, ohrady pro koně by část oblasti zavřely. Přání ochranářů chovat tam koně z Exmooru se proto nesplní. ČTK to řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Město lokalitu získalo zadarmo loni, 20 let tam nesmí stavět komerční projekty ani pozemky pronajímat. Divocí koně potřebují elektrické ohradníky, aby zůstali ve vymezené části. Tím by město nesplnilo podmínku, že oblast musí být prostupná, dodal Charvát.

Chov divokých koní navrhli ochránci přírody, kteří se po dohodě s radnicí, také částečně starají o údržbu zeleně. Náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO) s nimi o možnosti zapůjčení několika koní z rezervace velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku již jednal. Kromě Milovic jsou koně z Exmooru na Moravě v národním parku Podyjí nebo na Plachtě v Hradci Králové.

Divocí koně jsou nenároční na péči. Spásáním agresivních travin a křovin postupně uzdravují krajinu a zachraňují před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. Návrat divokých koní v jiných oblastech České republiky je součástí projektu zaměřeného na záchranu fauny a flóry.

Divocí koně pocházejí z anglického Exmooru. První písemná zmínka o nich pochází z 11. století. Patří tak k nejstarším záznamům o volně žijících koních v Evropě.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info