Opakované testy na covid-19 ve Vodňanské drůbeži jsou negativní
13.07.2020 | Potravinářská komora
Opakovaně negativní test na koronavirus má 104 zaměstnanců firmy Vodňanská drůbež z holdingu Agrofert. V první sérii testů je měli také negativní. Pro ně tak končí mimořádné protiepidemické opatření, kvůli němuž měli omezený pohyb. Hygienici ještě v pondělí opakovaně otestují čtyři zaměstnance a čtyři veterináře. ČTK to dnes řekly ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová a epidemioložka jihočeských hygieniků Jitka Luňáčková.
U jedné zahraniční pracovnice ve firmě se koncem června prokázala nemoc covid-19. V karanténě bylo kvůli tomu devět lidí. Výroba ve firmě omezená nebyla. Na začátku července otestovali hygienici 113 lidí z firmy, a to včetně čtyř veterinářů, kteří závodem prošli. Mezi devíti, které ještě hygienici znovu otestují, je pět zaměstnanců, přičemž jeden je zatím na Ukrajině. V pondělí také podruhé otestují čtyři veterináře, kteří byli v podniku na veterinární kontrole.
Opakované testy prokázaly, že 104 zaměstnanců koronavirus nemá. "Znamená to, že ta paní, která byla pozitivní, je nenakazila. A tím, že jsme je vyšetřili, jsme to potvrdili," řekla Kotrbová.
Vodňanský závod s 590 zaměstnanci ještě předtím, než se objevil případ nákazy, zavedl protiepidemická opatření. Pravidelně se tam uklízí, dekontaminuje, dezinfikuje.
"Jsou tam ochranné pomůcky i dezinfekce rukou. Řada protiepidemických opatření byla zavedena již předtím, než se vyskytl tento pozitivní případ. My jsme nařídili mimořádné opatření, omezený pohyb: zaměstnanci chodili do práce a pak se zdržovali jenom v domácím prostředí," řekla Kotrbová.
Zahraniční agenturní zaměstnankyně měla lehké příznaky nemoci covid-19, řekl již dříve ČTK mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka. Hygienici vyšetřili i devět takzvaných blízkých kontaktů nakažené pracovnice včetně rodinných příslušníků. Měli nařízenou karanténu.
Společnost Vodňanská drůbež má v Česku 1616 zaměstnanců, z toho ve vodňanské provozovně pracuje 590 lidí. Jak vyplývá z výroční zprávy, v roce 2018 měla Vodňanská drůbež prodeje za 5,42 miliardy korun a provozní zisk téměř 180 milionů Kč.
vkc mol
Další články v kategorii
- Úprava seznamu mléčných výživ stahovaných kvůli obsahu cereulidu (13.06.2026)
- Sladké, slané i masové. Otestovali jsme lízátko IKEA a výsledek překvapil (12.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Konec prázdných žaludků i bariér v učení: Ministerstvo školství spustilo program podpory pro ZŠ (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Kuřata z Česka obsahovala pesticid. Varování dali slovenští veterináři (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- Lesy ČR loni zvedly zisk o 12 procent na 5,3 miliardy Kč, státu z něj odvedou 3,3 miliardy (12.06.2026)
- Havlíček: Tresty za týrání zvířat jsou mírné a koalice je navrhuje zvýšit (12.06.2026)
- Šetrná turistika v chráněných oblastech – společný cíl Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Klubu českých turistů (12.06.2026)

Tweet



