Češi kvůli strachu z viru pijí doma. Hostinští pláčou

Na dvě desítky pětisetlitrových tanků piva musela na jaře kvůli koronavirové krizi vylít restaurační skupina Hospodska v pěti hospodách v Plzni a jedné pražské. Nyní již je otevřeno, ale škody za sezonu budou sčítat až koncem roku. „Poptávka je stále v řadě míst utlumena, zatímco náklady se vrací do původní výše,“ uvedl spoluzakladatel skupiny Luboš Kastner.

Některé hospody po skončení nouzového stavu ani neotevřely, jiné zřejmě konec brzy čeká. „Větší šanci na přežití mají restaurace, které jsou orientované na domácí klientelu,“ řekl Deníku prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Ty zaměřené na zahraniční turisty výrazně snižují ceny. Hospodští pozorují, jak klesla spotřeba jídel i nápojů. „Lidé jsou také vzhledem k informacím z médií, jak se onemocnění rozšiřuje, přirozeně opatrnější. Už před krizí začali víc šetřit a teď se ten trend ještě více roztočil,“ prohlásil Stárek. Restauracím chybí i firemní večírky a kongresy, jejichž pořadatelé i účastníci v nich dříve nechávali spoustu peněz.

Podle studie Centra ekonomických analýz (CETA) klesl prodej piva v restauracích letos od března do května oproti stejnému období předchozího roku kvůli koronaviru o 55 procent. Ztráty celého odvětví, tedy dodavatelů, pivovarů i pohostinství, ekonomové vyčíslili na 4,7 miliardy korun. Propad prodeje v hospodách zčásti zahojil jeho nárůst v obchodech, kde tržby vzrostly o 794 milionů korun.

Pijáci se naučili svůj oblíbený nápoj více konzumovat třeba s přáteli doma či na zahradě, kde mohou bez omezení kouřit. Zpět do hospod zatím nijak nespěchají. „Způsob trávení volného času se změnil a bude těžké, aby se lidé vrátili k návykům, které měli předtím,“ uvedla výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Autor: Jiří Janda

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info