Chrášťanský Lupofyt postupně obnovuje chmelnice

Chrášťanský zemědělský podnik Lupofyt postupně na Rakovnicku obnovuje chmelnice a modernizuje i zařízení pro zvýšení kvality chmele. Za poslední tři roky společnost založila nový porost na 42 hektarech chmelnic. Letos Lupofyt pěstuje chmel na 87 hektarech, jde výhradně o žatecký poloraný červeňák, řekl ČTK chmelař Lupofytu Milan Procházka.

V roce 2016 tvořily čtyři pětiny obhospodařovaných porostů chmele rostliny staré kolem dvaceti let, proto bylo třeba je včetně konstrukcí obnovit. Dalších 24 hektarů nových chmelnic už společnost začala stavět nebo chce začít příští rok.

"Tím, že se nám zvyšuje podíl mladých chmelů, dá se říci v letošním roce už máme dvě třetiny chmelnic ve stáří do pěti až šesti let, tak v návaznosti na toto jsme museli provést i modernizace sušicího a česacího procesu," uvedl Procházka.

Pěstování chmele společnost vrátila mimo jiné do Lišan na Rakovnicku, kde vybudovala i systém kapkové závlahy. "Bojujeme s nedostatečným zdrojem vody," dodal Procházka. Region se potýká s dlouhodobým nedostatkem srážek, pro lepší zadržení vody v krajině mají v nedalekých Senomatech a Šanově vzniknout nádrže. Vodu bude možné využít i pro zavlažování.

Kromě pěstování chmele se Lupofyt zaměřuje i na obiloviny, řepku a mák. Například i na loňských výnosech řepky se v regionu projevilo sucho, letošní sklizeň je podle předběžných výsledků výrazně lepší. Přispělo k tomu i vyšší množství srážek.

V tuzemsku se chmel pěstuje na přibližně 5000 hektarech půdy ve třech chmelařských oblastech: Žatecku, Úštěcku a Tršicku. Rakovnicko patří do žatecké oblasti.

Loni pěstitelé v ČR sklidili 7145 tun chmele. Meziročně šlo o nárůst o 39,4 procenta.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info