Uniles z Agrofertu loni vykázal rekordní 48,9milionový zisk

Těžařská společnost Uniles z koncernu Agrofert loni meziročně ztrojnásobila zisk na 48,9 milionu Kč, což byl rekord. Předloni se přehoupla do 16,5milionového zisku po více než 21,5milionové ztrátě v roce 2017. Výnosy firmy se loni snížily o 1,6 procenta na 2,27 miliardy korun, uvádí společnost ve své výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Uniles je součástí holdingu Agrofert, který před vložením do svěřenských fondů v únoru 2017 vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO).

Hlavním důvodem nejlepšího výsledku od vzniku republiky byla podle zprávy vysoká poptávka po zakázkách v lesnických službách a současně vysoká nabídka kalamitního dříví, kterou firma dokázala přizpůsobit poptávce zpracovatelů. Loňský rok se pro firmu dostal také na první historické místo z hlediska objemu lesnické výroby, firma loni vytěžila a zobchodovala 1,4 milionu metrů krychlových dříví.

"Ke zlepšení došlo díky výraznému meziročnímu navýšení objemu těžeb i lesnických služeb. Kvůli kůrovcové kalamitě byla loni velká poptávka po lesnických pracích. Z druhého úhlu pohledu se to negativně odrazilo v neprodejnosti vytěženého dříví a v růstu zásob," řekl ČTK mluvčí koncernu Karel Hanzelka. Objem zásob se podle výroční zprávy zvýšil o 21,4 procenta. Jejich cena byla ale 26,5 milionu korun, meziročně tak klesla o 60 procent. To podle společnosti odpovídá poklesu cen dříví na trhu a rovněž ve struktuře zásob.

"Letošní rok bude zřejmě mírně horší. Objem služeb i výše tržeb je nižší kvůli koronavirové krizi. Zejména v jarních měsících bylo celé naše odvětví krizí zasaženo. Trh se zpomalil, snížila se poptávka po dříví ze strany hlavních odběratelů a nám rostly zásoby. Také jsme měli zpoždění v nástupu zahraničních pracovníků, kteří kvůli zavřeným hranicím museli zůstat doma," dodal mluvčí. Firma zaměstnávala 287 lidí, meziročně jejich počet vzrostl o 30.

Letošní rok bude pro firmu mimořádný, stejně jako pro celé lesní hospodářství. "Půjde zřejmě o přelomový rok, kdy by měla kulminovat historicky nejrozsáhlejší kalamita vyvolaná změnou klimatu, zejména dlouhodobým suchem," napsala společnost.

Firma měla loni 11 aktivních provozoven, dvě v Rumburku, po jedné v Chřibské, Rynolticích, Oseku u Duchcova, Mělníku, Lanškrouně, Sušici, Rýmařově, Hanušovicích a Slavkově u Brna. Firma zaměstnávala 318 lidí, meziročně jejich počet vzrostl o 31.

Společnost předloni odprodala zhruba čtvrtinu svých akcií jednomu z největších obchodníků s dřívím Wood & Paper. Tím se podle firmy posílila obchodní spolupráce v prodeji dříví a zajištění odbytu dřeva z lesnických zakázek. Firma je také pravidelným účastníkem tendrů na lesnické práce od státních Lesů ČR. Uniles vznikl na podzim roku 1992 privatizací státního Lesního závodu Rumburk, jehož historie se datovala od roku 1957.

ČR se s kůrovcovou kalamitou potýká již několik let, což se mimo jiné odráží na hospodaření státního podniku Lesy ČR. Loni se podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70 milionů korun.

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni meziročně vzrostl na téměř trojnásobek, na 4,48 miliardy korun proti předloňským 1,67 miliardy Kč. Po předloňském poklesu se dostal na hodnoty roku 2017.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info