Městské lesy Liberce jsou kvůli kůrovci poslední roky ztrátové

Městské lesy Liberec jsou kvůli kůrovci v posledních letech ztrátové a radnice musí jejich provoz dotovat. Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) novinářům řekl, že loni šlo o částku 5,5 milionu korun a letos to vypadá obdobně. Zatím má příspěvková organizace schváleno od radnice pět milionů korun.

Městské lesy Liberec obhospodařují 580 hektarů lesa včetně Ještědu či rozsáhlých lesů nad Lidovými sady. "Ještě v roce 2016 byly výnosy vyrovnané s náklady, které se pohybovaly kolem pěti milionů korun," uvedl Zámečník. Loni už podle něj náklady příspěvkové organizace přesáhly devět milionů korun a tržby byly jen kolem čtyř milionů.

Náměstek primátora Jiří Šolc (SLK) uvedl, že kvůli kůrovcové kalamitě v posledních letech musí městské lesy těžit více, ale ceny jsou výrazně nižší a navíc se pokácené stromy těžko prodávají. "Dřevo kácet musíme, aby se kůrovec dál nerozšiřoval, zároveň o to dřevo není prakticky žádný zájem," řekl Šolc.

Před několika lety byla obvyklá roční těžba 2600 až 3000 metrů krychlových dřeva za rok. Loni se vytěžilo 4000 metrů krychlových a letos podle Zámečníka jen za první polovinu roku to bylo už 3000 metrů krychlových.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info