Cena kávy arabica zažila nejvyšší týdenní propad za 22 let

Cena termínovaného kontraktu na kávu arabica v New Yorku se tento týden propadla o 14 procent. Zaznamenala tak nejvyšší týdenní pokles od roku 1998. Na trhu je nyní nadbytek kávových zrn, upozornila agentura Bloomberg.

Sklady v Brazílii, která je největším pěstitelem a vývozcem kávy na světě, ještě nikdy nebyly tak plné. Nákladní vozy v zemi nyní čekají dny na vyložení nákladu po rekordní úrodě.

Zásoby se hromadí, ale poptávka zůstává nízká. Káva arabica je jemnější odrůdou a upřednostňují ji pražírny jako Starbucks. Spotřebitelé však kvůli koronaviru stále otálejí s masivnějším návratem do kaváren a restaurací, takže spotřeba prémiových zrn je slabá. O něco lépe si vede káva robusta, která se používá pro výrobu instantní kávy a pro domácí směsi.

V Londýně letos cena kávy robusta klesla o necelá dvě procenta. Cena kávy arabica se propadla o 12 procent.

Propad cen kávy arabica přišel po třech měsících růstu. Mohlo za to suché počasí, které vyvolalo obavy o sklizeň. Od té doby však přišly do oblasti deště, které obavy zmírnily.

Ceny klesly kvůli předpovědi dešťů v hlavních pěstitelských regionech Brazílie, které by měly zvýšit úrodu, uvedla ekonomka firmy Capital Economics Caroline Bainová.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info