Provozně ekonomická fakulta ČZU podporuje hobby včelaře mobilní aplikací

Od roku 2017 Provozně ekonomická fakulta ČZU spolupracuje s partnery z praxe na projektu Včelstva Online (https://vcelstva.czu.cz/), který má za cíl podporovat malé české včelaře a provádět dlouhodobě Citizen Science v oblasti precizního zemědělství. Jedním z posledních výstupů projektu je mobilní aplikace Med Hned, která umožňuje veřejnosti dohledat si prodej medu dle jejich geografické polohy přímo od včelaře v kterémkoliv regionu ČR.

Aplikace je určena pro OS Android po stažení na Google Play. Běžný uživatel mobilního telefonu si díky této aplikaci může dohledat prodej medu ze dvora buď v nejbližším okolí (např. při jízdě autem regionem) nebo dohledat prodej medu podle zadané obce. V dalším kroku stačí jen spustit navigaci na vybrané místo. Data v mobilní aplikaci se propisují od zaregistrovaných včelařů v rámci celé ČR z webového portálu Včelstva Online. Včelař si může zadat libovolný počet prodejních míst či napsat informace k prodejnímu místu – uživatel aplikace se tím dozví, nejen konkrétní místo prodeje, ale případně za jakou cenu a jaký druh medu je nabízen. Zprostředkování prodejního místa medu veřejnosti, co nejvíce přístupnou formou, je jedním z přínosů projektu včelařům. Webový portál Včelstva Online dále umožňuje vedení úlových karet, sledování a zobrazení dat z úlových vah (hmotnost, vlhkost a teplota úlu), zápis o léčení nebo o fenologickém pozorování v okolí stanoviště. Nově portál také nabízí registraci a evidenci pro včelařské spolky.

Projekt portálu Včelstva Online je v současné chvíli podporován v rámci probíhajícího projektu IGA PEF, který má za cíl rozšířit uživatelské funkce o strojové zpracování dat z úlových vah s notifikací včelařům a dosáhnout nových výsledků v oblasti výzkumu trofické aktivity včel a úživnosti krajiny pro včely.

Autor: doc. Ing. Jan Bartoška, Ph.D.

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info