Svaz: Schodek agrárního zahraničního obchodu bude cca 41 miliard

Schodek agrárního zahraničního obchodu se letos bude pohybovat kolem 41 miliard korun, odhaduje i na základě údajů Českého statistického úřadu za srpen Zemědělský svaz ČR. Loňské výsledky byly zatím z hlediska schodku nejhorší, šlo o 47,2 miliardy korun. Do konce srpna pak schodek již dosáhl 27,3 miliard korun, což bylo meziroční zlepšení o tři miliardy korun.

"Od roku 2018 agrární saldo ČR každoročně převyšuje mínus 40 miliard korun a letošní rok nebude výjimkou. Záporné agrární saldo letos bude nižší než to loňské, ale na zásadní zlepšení za celý rok 2020 to nevypadá - záporné agrární saldo dle našeho odhadu se bude pohybovat okolo mínus 41 mld. Kč," uvedl svaz ve své analýze, kterou má ČTK k dispozici.

Hlavní příčina záporného salda je podle svazu stále stejná - vytváří se vysoký schodek u masa, zejména u vepřového. Loni šlo o 15,1 miliardy korun jenom u vepřového masa, u masa celkově pak o 25 miliard korun. Letos se ještě podle svazu do konce srpna zvětšilo, na konci roku by mohlo vytvářet 61 procent agrárního schodku proti loňským 54 procentům.

Obchod pak naopak zachraňuje obilí (do srpna plus 7,4 miliardy korun), tabák a výrobky z něj (7,1 miliardy Kč), nezahuštěné mléko (5,5 mld.Kč) a vývoz živých zvířat.

Češi podle dosavadních údajů přivezli do konce srpna agrární zboží za 165,8 miliardy Kč, naopak vyvezli zboží za 138,5 miliardy korun.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info