Výskyt hraboše polního v listopadu 2020
07.12.2020 | ÚKZÚZ
Z listopadových dat ÚKZÚZ získaných z monitoringu výskytu škodlivých organismů vyplývá, že celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů stoupl z říjnové hodnoty 664 aktivních nor na hektar (AVN/ha) na 776 AVN/ha. To u ozimých plodin, odpovídá 3,8násobku podzimního prahu škodlivosti. Mezi nejpostiženější kraje stále patří Středočeský a Ústecký. V Ústeckém navíc došlo k opětovnému navýšení početnosti hrabošů. Další významnější zvýšení bylo zaznamenáno v kraji Královehradeckém, kde populace přesáhly hodnotu 5,3násobku prahu škodlivosti, což odpovídá 1740 AVN/ha. Mírný nárůst byl zaznamenán též v krajích Jihomoravský, Karlovarský, Liberecký, Pardubický a Zlínský.
V současnosti provádějí terénní inspektoři ÚKZÚZ monitoring početnosti hraboše především v ozimech a dále také v jetelotrávách, vojtěšce, jeteli a trvalých kulturách, včetně sadů a vinic. Stále platí, že hraboš se vyskytuje mozaikovitě a může i nadále lokálně způsobovat škody.
I přes srážkově nadnormální průběh podzimu 2020 se populace hraboše celorepublikově drží na téměř 4násobku prahu škodlivosti. Přestože se jedná, v porovnání v rokem 2019, o poloviční hodnotu průměrné početnosti, populace hrabošů i letos vstupují do zimního období v relativně vysokých počtech. Některé lokality na Jižní Moravě zaznamenaly opětovný nárůst škodlivosti.Průběh počasí nepřeje aplikacím rodenticidů. Koncem listopadu se objevila řada nových míst s poškozením přesahujícím hranici 70 %. V řadě případů se plánuje zaorávka porostů (především krmných plodin). O dalším vývoji populací hrabošů bude rozhodovat průběh nadcházející zimy.
Aktuální počet okresů ohrožených kalamitním výskytem hraboše polního je celkem 30.
Inspektoři ÚKZÚZ budou i v průběhu zimních měsíců monitorovat vývoj populací tohoto škůdce a průběžně informovat veřejnost na webu ÚKZÚZ a prostřednictvím Rostlinolékařského portálu.
Aktuální míra rizika ohrožení zemědělských porostů v jednotlivých krajích je zobrazena v příloze.
Další články v kategorii
- U Brna vznikly světově unikátní výzkumné výsledky z oblasti genotypování rostlin (26.01.2023)
- Využijme potenciál smrkových mlazin založených v minulosti (26.01.2023)
- Vinaři lisovali poslední hrozny z loňské sklizně, bude z nich slámové víno (26.01.2023)
- O farmách oceněných v programu Pestrá krajina 2022 v Událostech (26.01.2023)
- Miliony pomohou záchranným stanicím a centrům CITES i farmářům na ochranu stád před vlky. Operační program Životní prostředí vyhlašuje novou výzvu (26.01.2023)
- České Švýcarsko asi neotevře největší lákadla, čekají se miliardové ztráty (26.01.2023)
- Na Vysočině porostou sekvojovce a zeravy, vědci je chtějí využít při obnově lesů (26.01.2023)
- Se sushi má muž bohaté zkušenosti. Ve své restauraci ho teď propojuje s burritem (26.01.2023)
- Do konce týdne bude v Česku většinou zataženo, očekávají se sněhové přeháňky (26.01.2023)