Souhrn událostí uplynulého dne 9. 12. 2020

Mladé lípy z rychle klíčících semen pomohou zalesnit holiny po kůrovcové těžbě

Pracovníci výzkumného ústavu ve Zlíně vymysleli urychlení výsadby stromů, které umožní v krátké době zacelit holiny po vynucené těžbě lesa napadeného kůrovcem. Metodu speciální úpravy semen lípy srdčité si nechali patentovat už před několika lety a Lesy České republiky si jich aktualně objednaly dva miliony.

Byl rok 2020 chladný a deštivý? Meteorologové říkají, že ne

Na teploty letošního roku si lidé často stěžují, že jsou příliš nízké. Jejich úroveň ovšem zůstává pořád zhruba o stupeň vyšší než dlouhodobý průměr v letech 1981 až 2010. A nezmění na tom nic zásaadního ani to, jestli zůstane prosinec v teplotách slabě nadprůměrný, jak naznačují klimatické modely, nebo zůstane v šedém průměru.

Místo čerpadel využívají ve vinařství jako první v Česku pouze gravitace

Kdyby žil Isaac Newton na Moravě, možná by ho k objevu gravitace neinspirovalo padající jablko, ale sklizeň hroznů. Právě na plody révy teď zákony geniálního fyzika uplatňují v Dobrém Poli na Břeclavsku. Vyrostlo tady první tuzemské Gravitační vinařství Vilavin. Přitažlivost zemská tady při výrobě vína hraje zásadní roli.

Šupináči na vánoční stůl nezdraží

Prodejci kaprů mají nejvyšší čas nahlásit, kdy a kde budou ryby z kádí před Vánoci prodávat. Musí to udělat nejpozději týden před začátkem prodejů, upozornila minulý týden Státní veterinární správa (SVS). Kapři pro štědrovečerní tabuli budou stát zhruba tolik co loni.

 

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete zde.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info