Budějovický Budvar by měl letos do rozpočtu odvést 300 milionů Kč

Státní podnik Budějovický Budvar neodvedl za loňský rok žádné peníze do státního rozpočtu. Pro rok letošní se počítá se 300 miliony korun. ČTK to v rozhovoru řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle ředitele Budvaru Petra Dvořáka zůstává priorita stejná, dokončit investiční rozvoj pivovaru.

Podnik očekával, že bude mít za loňský rok podobné tržby jako před koronavirem, kdy činily 2,8 miliardy korun. Kvůli koronaviru musel zlikvidovat několik stovek hektolitrů piva. V českém maloobchodním prodeji mu pomáhá s maržemi novinka Budvar 33. Loni propustil pivovar dvě procenta z 670 zaměstnanců, z obchodních a logistických pozic. Letos plánuje růst výstavu o čtyři procenta.

Budvar peníze do státního rozpočtu neodvedl ani předloni, zato v roce 2018 šlo o půl miliardy Kč.

Pod ministerstvo zemědělství spadá ještě státní podnik Lesy ČR, který vlastní zhruba polovinu lesů v zemi. Tento podnik naposledy do státního rozpočtu odvedl 2,5 miliardy Kč v roce 2018. Za předchozích pět let takto podnik odvedl skoro 30 miliard korun. Odvod za rok 2018 byl nejnižší od roku 2013, kdy podnik začal peníze do rozpočtu posílat. V ČR se už několik let řeší kůrovcová kalamita, zisk firmy tak klesl.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info