Analytik: Cena pšenice od začátku týdne stoupla na trzích o 32 procent

Velkoobchodní cena pšenice, jedné z hlavních komodit, kterých se týká aktuální válka na Ukrajině, jen od začátku týdne vzrostla z 9,18 dolaru o 32 procent na 11,2 dolaru za bušl (27,4 kilogramu). Je tak na 14letých maximech. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Tento vývoj bude podle něj znamenat částečně zvýšení ceny chleba nebo rohlíků v Česku.

Do ceny chleba se cena pšenice propisuje jen přibližně z 30 procent, uvedl Hájek. Další náklady jsou spojené s výrobou, lidskou prací, marketingem, prodejem a dalšími surovinami. To znamená, že končená cena chleba nebude přímo odrážet procentuální nárůst ceny pšenice na světových trzích, ale konečná cena bude růst maximálně z jedné třetiny. "Při nárůstu ceny pšenice o 50 procent tedy můžeme očekávat, že konečná cena chleba bude růst o maximálně 30 procent," vysvětlil.

Rusko a Ukrajina jsou podle Hájka zodpovědné za třetinu celosvětového vývozu pšenice. Ačkoliv tyto dvě země vyvážení pšenici převážně do zemí Asie a severní Afriky, cena na světových burzách se může částečně týkat českého trhu. "Ten je však z velké části soběstačný a u produkce domácí produktů z pšenice by jsme tedy neměli zaznamenat výraznější nárůst cen. Z Ukrajiny jsme však dovezly výrobky z obilovin celkem za 77 milionů korun, které budou v letošním roce výrazně dražší, nebo budeme muset hledat na jiných trzích," dodal.

V lednu rostly ceny pekárenských výrobků a obilovin o 9,4 procenta, upozornil Hájek. Spotřebitelské ceny většinou zaostávají za tržními cenami pšenice, jelikož je cena komodity smluvně domluvena předem. Dopad vyšších cen pšenice tak nemusí být cítit ještě několik měsíců poté. Rostoucí cena na světových trzích také může přinutit část producentů, aby se zamysleli nad tím, zda neprodávat pšenici za vyšší ceny například v zahraničí. "Od nárůstu cen si tak s největší pravděpodobností ještě nějakou dobu neodpočineme, ačkoliv je reálný dopad růstu cen pšenice v tuto chvíli těžké odhadovat," podotkl.

Autor: ČTK

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info