Ministr zemědělství: Ukrajině posíláme potravinovou pomoc, kamiony s jídlem odjedou už zítra

Trvanlivé potraviny v hodnotě 14 milionů korun poskytne Česká republika na pomoc lidem na Ukrajině. O dodávku potravin požádal nedávno při schůzce velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL). Poskytnutí pomoci odsouhlasila minulý týden vláda, konkrétní specifikaci intenzivně řešilo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí

a Ministerstvem vnitra. Potraviny, které uvolní Správa státních hmotných rezerv, budou zítra odvezeny na místo předání ukrajinské straně.

„Jsem rád, že se nám v relativně krátkém čase podařilo dohodnout poskytnutí konkrétní potravinové pomoci pro lidi, kteří museli opustit své domovy a přemístili se do jiných částí Ukrajiny. Pomoc, o kterou mě před několika dny požádal ukrajinský velvyslanec, jsme ihned začali připravovat. Bylo nutné specifikovat konkrétní potřeby ukrajinské strany, s ohledem na situaci na místě jde o trvanlivé potraviny, jako jsou paštiky, těstoviny nebo sušené mléko. Celkem jde o více než 120 tun potravin,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

O požadavku ukrajinského velvyslance ministr nejprve informoval vládu, následně proběhly konzultace s dalšími resorty, humanitární pomoc totiž spadá do kompetence resortů zahraničních věcí a vnitra. Pracovní skupina Ministerstva zahraničních věcí pro humanitární pomoc Ukrajině následně podpořila záměr uvolnit potraviny ze zdrojů Správy státních hmotných rezerv.

Příjemcem potravinové pomoci je regionální vláda v Užhorodu. Zásilka obsahuje zhruba 20 tun paštik, 16 tun těstovin nebo téměř 90 tun sušeného odtučněného a plnotučného mléka. Celková hodnota pomoci je zhruba 14 milionů korun. O jejím poskytnutí rozhodla v minulém týdnu vláda.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info