Jaký dopad má válka na Ukrajině na ceny pečiva?
13.04.2022 | pekarske-technologie.cz
V letošním roce se sice očekával růst cen pšenice, avšak ceny pečiva se to nemělo až tak dramaticky dotknout. S válkou na Ukrajině však žádná z prognóz nepočítala, a tak mohou zákazníci sledovat podstatný růst cen pečiva, který ještě zdaleka nekončí. Obilnice Evropy
Ukrajině se právem přezdívá „obilnice Evropy“ a válka má za následek narušení vnitrozemských dodávek i uzavření důležitých přístavů. Dalším významným vývozcem pšenice je právě Rusko, jehož dodávky jsou zase značně omezeny sankcemi. Obě tyto země dohromady před začátkem války pokryly víc než čtvrtinu celosvětového obchodu se pšenicí.
Ceny stále rostou
Současné dění ovlivňuje ceny obilovin na světových burzách. Například cena pšenice se vyšplhala na rekordní maximum. Průměrná cena za posledních dvacet let byla 4 603 korun za tunu a nyní vyskočila na 11 580 korun a odborníci předpovídají další růst v následujících týdnech. Zároveň vyletěly i ceny dalších zemědělských surovin, nemluvě o ceně pohonných hmot a energií, a tak se zdražila podstatná část důležitých vstupů. To samozřejmě ovlivní i ceny výsledných produktů. Ani samotní experti však nejsou schopni růst cen přesněji odhadnout, protože vývoj situace není jasný. Někteří tak předpovídají růst cen pečiva až o stovky procent, jiní se drží při zemi a hovoří o asi třicetiprocentním růstu.
Česká republika má alespoň to štěstí, že je schopná pokrýt vlastní spotřebu obilovin. To sice nezastaví růst cen, ale jsme soběstační. Některé země jako Mongolsko, Kazachstán, Libanon, Somálsko nebo třeba Egypt jsou však na dodávkách obilovin z Ukrajiny či Ruska přímo závislé a zároveň zdražení základních potravin jako chléb zde může vyvolat i masové existenciální problémy.
Další články v kategorii
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



