Potravinářská komora ČR diskutovala s ministrem Nekulou o kompenzacích pro potravináře

V minulém týdnu proběhlo pravidelné jednání Představenstva Potravinářské komory ČR (PK ČR) mimořádně na Ministerstvu zemědělství (MZe). Jednání se mimo zástupců PK ČR zúčastnil ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ředitel odboru Martin Štěpánek. Hlavním tématem jednání byly kompenzace cen energií v potravinářství.

Diskutující se dále věnovali problematice předsednictví ČR v Radě Evropy, dočasného krizového rámce státní pomoci na podporu hospodářství EU v souvislosti s ruskou vojenskou agresí vůči Ukrajině, otázkám úlohy potravinářského sektoru v rámci kritické infrastruktury a vládnímu návrhu zákona o významné tržní síle.

Ministr Nekula ocenil vzájemnou komunikaci mezi MZe a PK ČR právě zejména v otázce návrhu zákona o významné tržní síle, kdy po vyjasnění všech šumů a neustálých pozměňovacích návrhů se projednávání posunuje dopředu a existuje reálný předpoklad schválení zákona v průběhu září.

Diskutující apelovali na ministra Nekulu, aby pomohl potravinářskému sektoru a podpořil tak konkurenceschopnost českých výrobců potravin. Řada zemí Evropské unie již využila dočasného krizového rámce EK a pomohla tak svým podnikatelům. Pokud vláda potravinářům nepomůže převálcují je výrobci z okolních států, například v Německu, kde jsou energie levnější než v ČR nebo Polsko a Maďarsko, kde jsou díky dotacím až o 30 až 40 procent nižší výrobní náklady a potraviny jsou tak výrazně levnější.

Členové PK ČR upozornili ministra Nekulu, že pokud nedojde ke kompenzacím energií nebo jiné podpoře, skončí minimálně 15 % drůbežářských provozů, producenti vepřového masa i většina malých a středních pekáren. Zástupci potravinářů na závěr uvedli, že bez pomoci přežijí 2-3 měsíce, déle ale ne. Nicméně kritické období přijde pravděpodobně až po letních prázdninách.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info